Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Tüketici Güveni Şubat’ta 91’e Geriledi

Fransa’da tüketici güveni Şubat ayında Ocak’tan hafifçe kötüleşerek 91’e geriledi. Yaşam standardına ilişkin beklentilerse yeniden düştü.
Fransa’da Tüketici Güveni Şubat’ta 91’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki tüketici güveni, Şubat ayında 91’e geriledi.

Devam eden kısıtlamalar ortasında endeks bir puan kaybetti ve 100 olan uzun vadeli ortalamasının altında kaldı. Ocak ayında rakam 92 olarak 94’lük beklentileri kaçırmıştı. Şubat ayında büyük alımlar yapmak için uygun bir zaman olduğu düşünülen hanehalkının payı sabit kaldı.

Karşılık gelen oran, uzun vadeli ortalamasının altında seyretti. Hanehalkının geçmişteki mali durumlarıyla ilgili görüşlerini yansıtan rakam bir puan arttı ve uzun vadeli ortalamasının üzerinde kaldı.

Gelecekteki mali durumlarıyla ilgili görüşlerse uzun vadeli ortalamasının altında sabit kaldı.

Fransa Tüketici Güveni Şubat 2021
Kaynak: INSEE

Gelecekteki tasarruf kapasitelerine ilişkin hanehalkları biraz daha iyimserken mevcut tasarruf kapasitelerinde istikrarlı kalındı. Her iki oranda da şimdiye kadarki en yüksek seviyeler görüldü.

Şubat ayında, Fransa’da yaşam standardının önümüzdeki on iki ayda iyileşeceğini düşünen hanehalklarının payı yeniden düştü. Fransa’da yaşam standardının son on iki ayda iyileştiğini düşünen hanehalklarının payı da üç puan düştü.

Hanehalkının işsizlik eğilimi ile ilgili korkuları Şubat ayında yeniden arttı. Öte yandan önümüzdeki on iki ay boyunca fiyatların artacağını düşünen hanelerin sayısı Ocak ayına göre biraz daha az oldu. Fakat son on iki ayda fiyatların yükseldiğini düşünen hanehalkının payı bir miktar arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu