Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Tüketici Güveni Kasım’da 2 Yılın En Düşük Seviyesinde

Fransa’da tüketici güveni, Ekim ayındaki 94'ten 2020 Kasım'ında 90'a düşerek piyasa beklentilerinin altında kaldı. Bu, Aralık 2018'den bu yana en düşük okumayı temsil etti.
Fransa’da Tüketici Güveni Kasım’da 2 Yılın En Düşük Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin tüketici güveni, Ekim ayındaki 94’ten 2020 Kasım’ında 90’a düştü. Bu, 92 olan piyasa beklentilerinden daha kötü. Bu, ülke ikinci bir koronavirüs kilitlemesine girdiği için Aralık 2018’den bu yana en düşük okumayı temsil etti.

Haneler gelecekteki mali durumlarıyla ilgili olarak çok daha kötümserken (eksi 9’a karşı eksi 14) büyük alımlar yapmak için uygun bir zaman olduğunu düşünen hanehalkı payında önemli ölçüde azalma vardı (eksi 19’a karşı eksi 27) ve tasarruf için uygun bir zaman olduğunu düşünen hanehalklarının payı yine arttı. (32’ye kıyasla 35) INSEE açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kasım 2020’de, hanehalkının ekonomik duruma olan güveni keskin bir şekilde azaldı: sentetik endeks Ekim’e kıyasla dört puan kaybetti. Kasım’da 90’da gerçekleşerek Aralık 2018’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı ve uzun vadeli ortalamasının (100) altında kaldı.”

Sonuç olarak Fransa’da tüketici güveni, koronavirüs pandemisinin başladığı Nisan ayından bu yana uzun vadeli ortalaması olan 100’ün altına indi.
Fransa'da Tüketici Güveni Kasım
Kaynak: INSEE

Büyük alımlar için uygun bir zaman olduğu düşünülen hanehalkı payında belirgin bir düşüş yaşanırken geçen Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bununla birlikte hanelerin gelecekteki tasarruf kapasitelerine ilişkin görüş dengesi istikrarlı oldu ve uzun vadeli ortalamasının oldukça üzerinde kaldı.

Tasarruf için uygun bir zaman olduğu düşünülen hanehalklarının payı yine arttı. Kasım ayında, Fransa’daki yaşam standardının önümüzdeki on iki ayda iyileşeceğini düşünen hanehalkı payında dokuz puanlık gerilemeyle yine keskin bir düşüş yaşandı.

Hane halkının işsizlik eğilimi ile ilgili korkuları da Kasım ayında 4 puanla arttı. Bu, 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve uzun vadeli ortalamasının oldukça üzerinde kaldı. Kasım ayında, önümüzdeki on iki ay boyunca fiyatların artacağını düşünen haneler, bir önceki aya göre çok daha fazla sayıda oldu. Tersine, son on iki ayda fiyatların yükseldiğini düşünen haneler düşmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu