Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da TÜFE Kasım’da Hem Aylık Hem de Yıllık Bazda %0,2 Arttı

Fransa'da tüketici fiyatları Kasım ayında hem Ekim hem de 2019 Kasım'a göre %0,2 artış kaydetti.
Fransa’da TÜFE Kasım’da Hem Aylık Hem de Yıllık Bazda %0,2 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisini en şiddetli yaşayan ülkelerden biri olan Fransa’da 2020 üçüncü çeyrek büyümesi %18,7’ye yükseldi. Bu büyüme, ikinci çeyrekteki %13,2’lik gerilemenin ardından gerçekleşmişti. Fransa Merkez Bankası ise dün ülkenin 2021 toparlanmasını %5’e çekerek şaşırttı.

Bugün INSEE tarafından açıklanan verilere göre; ülkede tüketici fiyat endeksi Kasım’da Ekim ayına göre %0,2 artış kaydetti.
Fransa TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: INSEE

Üstelik bu artış, yıllık bazda da %0,2 düzeyinde gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici fiyatları Ekim ayında sabit kalırken, Kasım’da %0,4 oranında artışa işaret etti. Hizmet fiyatları Ekim’de %0,3 düşerken, Kasım’da %0,1 arttı. Gıda fiyatları ise Ekim’deki %0,2’lik artışın ardından Kasım’da %0,6 artış gösterdi.

Ekim’de sabit kalan tütün fiyatları Kasım’da %4,9 artarken, enerji fiyatları %0,3 yükseldi. Mamul mal fiyatları ise Ekim’deki %0,4’lük artıştan sonra Kasım’da %0,3 azaldı. Tüketici fiyatları geçen iki ayda sabit kalmıştı. Kasım’da ise yıllık bazda %0,2 oranında artış gösterdi. Enflasyondaki artış, yıllık %0,7 artan hizmet fiyatlarının ve %2 artan gıda fiyatlarının hızlanmasından kaynaklandı.

Enerji fiyatları ise Ekim ile aynı oranda yani %7,8 oranında düşüş kaydetti. Geçen yılın Kasım ayına göre; tütün fiyatları %12,5 artarken, mamul mal fiyatları %0,3 oranında azaldı. Ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki düşüş ise uçak biletlerinin Ekim’deki %14,6’lık düşüşün ardından Kasım’da %8,1’lik düşüş ile yumuşadı. Sağlık hizmetleri fiyatları Kasım’da yıllık %0,5 artarken, Ekim ayına göre bir miktar hızlandı.

Kasım ayında yıllık bazda çekirdek enflasyon, Ekim ayındaki %0,3’lük artışın ardından %0,4’e yükseldi.
Fransa TÜFE Ürün Grupları - Kasım 2020
Kaynak: INSEE

Ekim ayında sabit kalan Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ise Kasım’da %0,2 artış gösterdi. Yıllık bazda da Ekim’deki %0,1’lik artışın ardından Kasım’da %0,2 yükseldi. Yıllık bazda hizmet fiyatları, Ekim’deki %0,4’lük artışın ardından Kasım’da %0,7 yükseldi. İletişim hizmetleri fiyatları, cep telefonu hizmet fiyatlarının toparlanmasına bağlı olarak bir önceki ay %1,6 geriledikten sonra Kasım’da %1,1 arttı.

Kasım 2020’de gıda fiyatları yıllık bazda Ekim ayındaki %1,5’lik artışın ardından daha keskin bir şekilde %2 artış gösterdi. Yıllık bazda taze sebzeler %20,1 artarken, taze meyveler %9,7 yükseldi. Taze ürün fiyatları bu iki kalemdeki artışla %11,1 oranında yükselişe işaret etti. Taze balık fiyatları %4,2 artarken, taze ürünler hariç gıda fiyatları %0,5 artış gösterdi.

Enerji fiyatlarındaki düşüş yıllık bazda Ekim ile aynı (%-7,8) düzeyde gerçekleşti. Petrol ürünleri fiyatları, %15,2 azalırken, elektrik enerjisi bir önceki ayla aynı oranda %3,8 arttı. Üretilen ürün fiyatları geçen ayki %0,1’lik düşüşün ardından yıllık bazda %0,3 arttı. Giyim ve ayakkabı fiyatları Ekim ayına göre %1 azalırken, yıllık %1,8 geriledi. Sağlık ürünleri fiyatları ise bir önceki aya göre %1,8 azalırken, yıllık bazda %1,5 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu