Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransa’da Ticaret Satış Hacmi Aralık’ta Kaldırılan Kilitlemeyle Toparlandı

Kilitlemenin kaldırılması, Noel alışverişleri ve Black Friday indirimleriyle desteklenen satışlar, Fransa'nın Aralık ayına ilişkin verilerine yansıdı.
Fransa’da Ticaret Satış Hacmi Aralık’ta Kaldırılan Kilitlemeyle Toparlandı

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından bugün yayımlanan rapora göre Aralık 2020’de ticarette satış hacmi, kilitlemenin kaldırılmasının ardından toparlandı.

Buna göre 2020’nin son ayında ticarette satış hacmi, Kasım ayındaki yüzde eksi 8,2’den Aralık’ta yüzde 8,6’ya yükseldi. Nedeni ise ikinci kilitlemenin sona ermesi olarak gösterildi. Kilitlemenin kaldırılmasının ardından üç ana ticaret sektöründe satış hacmi toparlandı.

Perakende ticarette satış hacmi, Kasım’daki yüzde eksi 15,7’den sonra yüzde 20,7 arttı.

Bu güçlü toparlanma, tüm mağazaların yeniden açılması ve genellikle Kasım ayında yapılan bazı Noel alışverişlerinin ertelenmesinin yanında Black Friday indirimlerinin Aralık ayına kaydırılmasıyla açıklandı.
Fransa Perakende-Toptan Ticaret Aralık
Kaynak: INSEE

Böylelikle satış uzmanlaşmış mağazalarda Kasım’daki yüzde eksi 21,9’un ardından yüzde 30,1 arttı. Otomotiv yakıtı satış hacmi, Aralık ayında güçlü bir şekilde toparlanırken (eksi %27,2’den sonra %21,5) Şubat 2020’den daha düşük bir seviyede kaldı.

Aynı zamanda zaruri olmayan mal bölümlerinin yeniden açılması nedeniyle uzmanlaşmamış mağazalarda da toparlandı. Aralık ayında, motorlu taşıtlar ve motosikletlerin ticaret ve onarım satış hacmi de yüzde eksi 15,2’den sonra yüzde 12,3’le toparlandı.

Toptan ticarette satış hacmi, Kasım’daki yüzde 2,2 düşüşten sonra Aralık ayında %2 yükseldi.

INSEE’nin ilk tahminlerine göre özellikle ertelenen kış satışları ve sokağa çıkma yasağı önlemleri nedeniyle motorlu taşıtlar ve motosikletler hariç perakende ticaretteki satış hacminin Ocak 2021’de keskin bir şekilde düşmesi (%10) bekleniyor. Kasım 2020’den Ocak 2021’e kadar, bir yıl önceki aynı döneme göre %2,7 azalacağı tahmin ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum