Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Macron’un Emeklilik Reformuna Karşı Tarihi Grev Başladı

Macron yönetimi tarafından hazırlanan emeklilik reformuna karşı genel grev başladı. Detaylar aşağıda;
Fransa’da Macron’un Emeklilik Reformuna Karşı Tarihi Grev Başladı
Yorum

Kamu sektörü işçileri, emeklilik sistemindeki değişiklikleri protesto ederken Fransa onlarca yılın en büyük grevlerinden birini yaşıyor. Grevin asıl etkisi ulaşım ağları ve okullar üzerinde hissediliyor.

Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi SNCF bugün trenlerinin yüzde 90’ını iptal ederken, Paris metrosu 16 hattın 11’ini kapadı ve Eurostar azaltılmış bir zaman çizelgesiyle çalışıyor. Ülkenin eğitim bakanlığı, öğretim personelinin yüzde 55’inin ülke çapında greve gitmesini beklerken Fransa genelinde planlanan yaklaşık 250 resmi gösteri bulunuyor.

Fransız halkının bugün Macron’un emeklilik reformunu protesto etmek için başlattığı grev, deyim yerindeyse ülkede hayatı durdurdu.

Fransa Emeklilik Formu Grevi Hayat Durdu Trenlerle Paris metrosunun yanı sıra Air France de onlarca uçuşu iptal etti. Ülkede hayatı durduran grevlerin arkasında ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’de seçilmeden önce verdiği emeklilik sistemini yeniden düzenleme sözü var ki kendisi mevcut düzenlemenin haksız, karmaşık ve maliyetli olduğuna inanıyor.

OECD verilerine göre Fransa’nın emeklilik sistemi, dünyadaki en pahalı sistemlerden bir tanesi ve hükümete ülke GSYİH’sinin % 14’üne mal oluyor. Macron şu anda tek, puanlamaya dayalı bir sistem için baskı yaparken halihazırda mesleğe ve bölgeye göre değişen 42 farklı emeklilik planı var.

Bu da bazı işçilerin genel asgari emeklilik yaşı olan 62’den önce tam emekli aylığına hak kazandıkları anlamına geliyor.

Fransa 5 Aralık Emeklilik Formu Grevi Yeni sistem, aynı miktarda katkıda bulunan emeklilerin eşit haklara sahip olacağı anlamına gelecektir.

HEC Paris’te ekonomi profesörü olan Tomasz Michalski, Perşembe günü CNBC’ye yaptığı açıklamada bir işçinin gelir elde ettiği her 10 euro için o kişinin yeni sistemin altında bir puan alacağını söyleyerek bu puanların nasıl faydalara çevrileceğini sorguladı. Diğer taraftan Macron’un reformlarının tüm detayları henüz resmen Parlamento’ya getirilmezken bugünkü grevin engelleyici önlem olduğu ve bir bitiş tarihinin bulunmadığı vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu