Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa: Libra’nın Avrupa Topraklarında Gelişmesine İzin Veremeyiz

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Facebook’un önerdiği kripto para birimi Libra’nın hükümetlerin bağımsızlığını riske atacağını söyleyerek sert tavrını sürdürdü.
Fransa: Libra’nın Avrupa Topraklarında Gelişmesine İzin Veremeyiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Daha önce onayladığı dijital vergi yasası nedeniyle ABD’yle arası açılan Fransa, bu kez de Facebook’un önerdiği kripto para birimine yaklaşımıyla ABD’li bir teknoloji devini hedef aldı.

Bugün Paris’teki OECD konferansında konuşan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nun hükümetlerin egemenliğini riske sokacağını dile getirdi.

Libra etrafındaki endişelerin ciddi olduğunu savunan Bruno Le Maire, bu koşullarda Libra’nın Avrupa topraklarında gelişmesine izin vermeyeceklerini açıkça söylemek istediğini aktardı.

Bruno Le Mailre Libra’nın Avrupa Topraklarında Gelişmesine İzin VeremeyizNitekim kendisi, Facebook’un Libra’yı tanıttığı Haziran ayından bu yana kripto paranın açık bir eleştirmeni oldu. Kripto paranın diğer ülkelerin para birimlerinin egemenliğini baltalayabileceği yönündeki endişelerin yanında Le Maire, kara para aklama, terör finansmanı ve piyasa baskınlığı ile ilgili konuları vurguladı. Libra’yı katı kurallar olmadan kabul edemeyiz diyen Bruno Le Maire gibi dünya çapında pek çok politika yapıcı benzer kaygıların üzerini çizdi.

Bugün Libra’yı bir kez daha hedefi haline getiren Bruno Le Maire, AMB Başkanı Mario Draghi ve gelecek başkan Christine Lagarde ile halka açık dijital bir para birimi oluşturma hakkında konuştuğunu belirtti.

Bruno Le Maire, AMB Başkanı Mario Draghi Christine Lagarde Halka Açık Para Birimi Konuştu Fransa Maliye Bakanı, Libra’nın Avrupa topraklarında gelişimine izin vermeyeceklerini söylese de Facebook’un kripto parasını 28 üyeli Avrupa Birliği’nden nasıl uzak tutabileceği konusunda bir şey demedi. Libra’nın ayrıca Facebook’un 2 milyar kullanıcısı olduğu için de sistemik bir risk oluşturduğunun üzerini çizen Le Maire, bu para biriminin işleyişinde, rezervlerinin yönetiminde meydana gelen herhangi bir bozulmanın önemli finansal aksamalar yaratabileceğini aktardı.

Tüm bunların yanında dün İsviçre’de ödeme lisansına başvuracağı duyurulan Facebook’un Libra’sı hakkında İsviçre’nin finans piyasaları gözlemcisinin başkanının açıklamaları da dikkat çekti.

FINMA İsviçre Libra Açıklamasıİsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) Başkanı Mark Branson, Libra’nın uluslararası düzeyde tartışmalı görülse de projeyi kolaylaştırmanın kurumunun rolü olmadığını bildirdi. Bunun yerine mevcut kuralları açıklamaları ve uygulamaları gerektiğini vurguladı.

İlaveten İsviçre’nin büyük bir finans merkezi haline gelmesini istiyorsa, Libra gibi büyük projelerle çalışmanın potansiyel riskleriyle yaşamak zorunda kalacağını da kaydetti.

“Yüksek finans, itibarlı riskler getirebilir. Bu dünyanın her yerinde geçerlidir. Ancak İsviçre’nin sadece bu tür risklerden kaçınmak için ikinci sınıf bir finans merkezi haline gelmesi gerektiğini düşünmekte zorlanıyorum. Belirleyici faktör, İsviçre’nin güvenilir bir düzenleme ve denetlemenin yanı sıra büyük oyuncular için uygun çerçeve koşullarına sahip olup olmadığıdır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu