Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın İmalat Sektörü Şubat’ta Yükselirken Hizmetleri Düştü

IHS Markit, Şubat ayı için Fransa’nın flash PMI verilerini açıkladı. İmalat sektörü pozitif bölgeye çıkarken hizmetler daha da geriledi.
Fransa’nın İmalat Sektörü Şubat’ta Yükselirken Hizmetleri Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Şubat ayı için Fransa’nın flash PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre IHS Markit İmalat PMI, Şubat’ta 55’e yükseldi. Bu 3 yılın en yükseğiyken önceki ayın okuması ise 51,6 idi.

IHS Markit Hizmet PMI, 43,6’ya 3 ayın en düşüğüne geriledi. Önceki ayın okuması 47,3’tü. IHS Markit Kompozit PMI ise 45,2 ile 3 ayın en düşüğüne geriledi. Önceki ayın okuması 47,7 olmuştu.

Flash Fransa İmalat çıktı Endeksi ise Şubat’ta 54,2 ile 5 ayın yükseğine ulaştı. Önceki ayın okuması 49,5 olmuştu.

Şubat PMI verileri, Covid-19’un yayılmasını engellemeye yönelik kısıtlamaların ekonomik faaliyeti engellemeye devam etmesiyle, Fransız ticari faaliyetlerinde üç ayın en hızlı düşüşüne işaret etti.
IHS Markit Fransa Hizmet PMI Şubat 2021
Grafik: Investing

Sektör düzeyinde, üreticiler mütevazı bir genişleme görürken, hizmet sağlayıcıların faaliyette bir başka düşüş bildirmesiyle, zıt sonuçlar elde edildi. Hizmet sektörü, geçen Kasım ayından bu yana en hızlı ve sert düşüşüyle özellikle olumsuz sonuç bildirdi.

En son daralmayı açıklarken, bazı panelistler COVID-19 düzenlemeleri nedeniyle işletmelerinin uzun süre kapatılmasından bahsetti.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, son verilerin Fransız özel sektörünün devam eden COVID-19 krizi ortasında mücadeleye devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Ancak, Şubat ayında faaliyetteki ve yeni siparişlerdeki gerileme hizmet sektörüyle sınırlı kaldı.
IHS Markit Fransa İmalat PMI Şubat 2021
Grafik: Investing

Çünkü burada bazı işletmeler mevcut faaliyet kısıtlamaları nedeniyle geçici olarak kapalıydı. Bu arada, iki buçuk yıldır yeni siparişlerin en hızlı şekilde artması ve üretimin sağlam bir şekilde genişlemesiyle, üreticilerin toparlanma yönünde adımlar attığına dair işaretler vardı.

Son verilerdeki bir diğer parlak nokta, her iki alt sektördeki istihdam artışı oldu. Hizmet firmalarındaki art arda ikinci aylık artış, faaliyette devam eden düşüş göz önüne alındığında özellikle umut verici olarak nitelendirildi ve firmaların mevcut iklime baktıklarını ve gelecekteki büyümeye odaklandıklarını gösterdi.

Bu, Temmuz 2018’den bu yana gelecekteki faaliyetlerle ilgili en güçlü beklentilerle yansıtıldı.

Ancak ekonomist salgının  arz tarafında sorunlara neden olmaya devam ettiğini ve girdi kıtlığının, maliyet yüklerinde ve teslimat gecikmelerinde bir başka keskin artışa neden olduğunu ekledi. Dahası, firmalar müşterilerine daha yüksek ücretleri geçiremedi. Aksine çıktı ücretleri daha da kesildi ve kar marjları yine baskı altına aldı.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu