Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ekonomide İyileşme Beklerken GSYİH’de %9 Düşüş Tahminini Korudu

INSEE, koronavirüs nedeniyle 2020’de GSYİH’de yüzde 9 düşüş tahminini doğrularken önümüzdeki çeyreklerde ekonomik aktivitede iyileşme gördü.
Fransa Ekonomide İyileşme Beklerken GSYİH’de %9 Düşüş Tahminini Korudu
Yorum

Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE, koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yüzde 9’luk düşüş tahminini doğruladı.

İkinci çeyrekte yüzde 13,8 düşen Fransa GSYİH’si için doğrulanan tahminin yanında, Fransız ekonomik faaliyetinin üçüncü çeyrekte salgın öncesi düzeylerin %95’inde olması ve dördüncü çeyrekte salgın öncesi düzeylerin %96’sına ulaşması gerektiğini ekledi.

Veriler, ekonomik faaliyetin ikinci çeyrekte salgın öncesi seviyelerin yüzde 81’i seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi.

INSEE ayrıca birinci çeyrekte yüzde 2 düşüşün ardından istihdamın ikinci çeyrekte yüzde 0,9 düştüğünü söyledi.

Mart sonu ile Haziran sonu arasındaki net iş kaybı 215 bin 200 olurken rakam ilk çeyrekte 499 bin 700 olmuştu. Haziran 2020 sonunda, Mart 2017 sonu ile karşılaştırılabilir bir seviyeye geri döndü.

üşüş hem özel hem de kamu sektörünü ilgilendirirken önceki çeyrekte düşüşün çoğu neredeyse tamamıyla özel sektörü ilgilendirmişti. Geçici istihdam ikinci çeyrekte artı 108 bin 100 işle toparlandı. Bunların yanında INSEE, Fransa’nın gayri safi yut içi hasılasının üçüncü çeyrekte yüzde 17 büyümesinin beklendiğini aktardı.

Yine de toparlanmanın beklendiği kadar güçlü olmadığının üzeri çizildi ve INSEE, bu nedenle yüzde 9’lük yıllık ekonomik daralma tahminine bağlı kaldığını belirtti.
Fransa 2Ç20 GSYİH
Kaynak: INSEE

Nihayetinde ulusal istatistik bürosunun, ülke koronavirüse yönelik kısıtlamaları kaldırırken önümüzdeki çeyrekler için iyileşme gördüğü anlaşıldı.

Avrupa Komisyonu ise Temmuz ayında yayımladığı son tahmininde Fransa GSYİH’sinin 2020’de yüzde 10,6 düşeceğini öngörmüştü. Bahar raporundaki tahmini ise yüzde 9,7’lik düşüşle daha iyimserdi. Avrupa Komisyonu’nun bölgenin ikinci en büyük ekonomisi için 2021 GSYİH toparlanma tahmini ise yüzde 7,6 olmuştu.

Bunların yanında yılın ilk yarısında düştükten sonra özel tüketimin ikinci yarıdan itibaren ivme kazanacağı belirtilmişti. Özel tüketimdeki düşüşün, 2020’de hanehalkı tasarrufunda büyük bir artış yaratacağı; bunun da üçüncü çeyrekten başlayarak beklenen toparlanmanın temelini oluşturacağı kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu