Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ekonomi Bakanı ABD’yi Dijital Vergi Misillemesine Karşı Uyardı

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Pazartesi günü ABD'yi Fransa'nıni dijital vergisine misillemenin ilişkilere derinden ve kalıcı olarak zarar verebileceği konusunda uyardı.
Fransa Ekonomi Bakanı ABD’yi Dijital Vergi Misillemesine Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Pazartesi günü ABD’yi Fransa’nın yeni dijital hizmetler vergisine misillemenin ilişkilere derinden ve kalıcı olarak zarar verebileceği konusunda uyardı. Yapılan soruşturmanın Fransız vergisinin Amerikan teknoloji şirketlerine zarar vereceği sonucuna ulaşmasının ardından Washington, 2.4 milyar dolar değerinde Fransız ürününe yüzde 100’e varan vergiler getirme tehdidinde bulunmuştu.

O dönemde tepkisini belli eden Bruno Le Maire, Fransız kamu radyo kanalı France Inter’e verdiği demeçte bir kez daha ABD’ye sert çıktı. “Eğer Amerikalılar ileri gidip dijital vergiye karşı yaptırımlar uygulamaya karar verirse, bu durumda misilleme yaparız” dedi.

Ayrıca yaptırımların olması durumunda, derhal Dünya Ticaret Örgütü ile temasa geçeceklerini kaydetti. Le Maire, konuyla ilgili ABD ticaret müzakerecisi Robert Lightizer’e bir mektup gönderdiğini ve ayrıca bu konuyu ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile telefonla görüşeceğini söyledi. Reuters tarafından görülen mektupta Fransa Ekonomi Bakanı, şu ifadeleri kullandı:

“ABD Fransız Dijital Hizmetler Vergisi üzerinden AB’ye ticari yaptırımlar uygulamaya karar verirse, bu birleşik kalmamızın gerektiği bir zamanda Atlantik ötesi ilişkiyi derinden ve kalıcı olarak etkileyecektir.”

Bruno Le Maire ABD Uyarı Le Maire, mektupta Fransa’nın konuyla ilgili Avrupa Komisyonu ve diğer AB Üye Devletleri ile temasta olduğunu da belirtti. Geçmişte yaptıkları gibi ticaret haklarını orantılı ve kararlı bir şekilde savunmak için çeşitli seçenekleri düşündüklerini aktardı.

Kendisi Aralık ayındaki bir açıklamasında da Trump’ın tarife tehdidine cevap vermeye hazır olduğunu söylemişti. Paris uzun süre boyunca ABD’li dijital şirketlerin Fransa’da kazandıkları gelirler için yeterli vergi ödememelerinden şikayet etmişti. Bu nedenle Temmuz ayında hükümet, dijital hizmetlerden Fransa’da 25 milyon euro ve dünya çapında 750 milyon euro üzerinde kazanan şirketlere yüzde 3’lük vergi uygulamaya karar vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu