Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın Ekim Ayı PMI Verilerindeki Düşüş Artan Vakalardan Kaynaklandı

Fransa'nın son PMI verileri, hizmet sektöründeki gerilemenin ağırlıklı olarak COVID-19 vakalarındaki son artıştan kaynaklandığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Fransa’nın Ekim Ayı PMI Verilerindeki Düşüş Artan Vakalardan Kaynaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından yayımlanan anket, Ekim ayında özel sektör faaliyetinde daha keskin bir daralmaya işaret etti. Anekdotsal kanıt, düşüşün pozitif COVID-19 vakalarındaki son artıştan kaynaklandığını gösterdi.

Fransa Flash İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim’de 51,0 olarak 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Eylül’de ise 51,2 olmuştu. İmalat Çıktı Endeksi Eylül’deki 53,3’ten Ekim’de 51,0’a gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Fransa Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Eylül’deki 47,5’ten Ekim’de 46,5’e gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesine indi. Fransa Flash Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Eylül’deki 48,5’ten Ekim’de 47,3’e gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Bazı büyük şehirlerin COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirmesiyle, Fransız iş faaliyetleri Ekim ayında daha hızlı düştü.
Fransa 22 Ekim Vaka
Kaynak: Wordometer

Nitekim geçen hafta sağlık alanında OHAL ilan eden Fransa, artan Covid vakaları nedeniyle kısıtlamalarını artırmıştı. Dün alınan haberlerde ise Fransa’nın Cumartesi itibarıyla gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak bölge sayısını 54’e yükselteceği öğrenildi.

Başbakan Jean Castex, ülkede 24 Ekim itibarıyla 38 yeni bölgede 6 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. İşte bu gelişmeler, Fransa’nın iş faaliyetlerinde Eylül ayındaki mütevazı düşüşün ardından Ekim ayında daha hızlı düşürdü.

Son anket döneminde, daralma oranı Mayıs ayından bu yana en hızlıya yükseldi.
Fransa PMI Ekim
Kaynak: IHS Markit

Temel veriler, üreticiler ve hizmet sağlayıcılarda farklı sonuçlara işaret etmeye devam etti. İlki, üst üste beşinci ay için bir çıktı genişlemesi kaydederken ikincisi ise ardışık ikinci aylık gerilemesini kaydetti.

Toplam ticari faaliyetteki daha fazla daralma, talepte belirgin bir bozulmanın ortasında geldi. Yeni siparişler üst üste ikinci ayda ve Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde düştü.

Üretim trendine benzer şekilde, hizmet sağlayıcılar yeni işlerde keskin bir düşüş kaydederken, mal üreticileri üst üste üçüncü ayda marjinal büyüme kaydetti. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, hizmet sektöründeki gerilemenin ağırlıklı olarak COVID-19 vakalarındaki son artıştan kaynaklandığını gösterdi.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr şunları söyledi:

“PMI verilerinin en son sürümü, Fransız işletmeler için daha fazla hayal kırıklığı yaratan haberler sunuyor. Sonuçlar, COVID-19 vakalarındaki son artışın ve ardından kısıtlamaların sıkılaştırılmasının iş koşulları üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğunu gösteriyor. Özel sektör üretimindeki daralma oranı Ekim ayında hızlandı ve hizmet sağlayıcıların bir başka belirgin düşüş kaydetti. Bu arada, üreticiler üretimde artış kaydetmeyi başardılarsa da büyüme ivmesi azaldı ve en son artış genel olarak sadece marjinal kaldı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu