Yatırım yapmaya başla!

Fransa’da Artan Vakalara Rağmen İş Ortamı İyileşme Gösterdi

Günlük vaka sayısı yeniden rekor seviyelere ulaşan Fransa’da, Eylül ayında ana sektörlerin yer aldığı iş ortamı gösterge endeksi 2 puan yükseldi.
Fransa’da Artan Vakalara Rağmen İş Ortamı İyileşme Gösterdi

982 bin insanın hayatını kaybettiği ve 32 milyonu aşan vaka sayısına ulaşan coroanvirüs salgını, Fransa’da 31 bin 459 kişinin ölmesine sebep oldu. Vaka sayısı bakımından on birinci sırada yer alan Fransa’da 481 binden fazla enfekte hasta bildirildi.

93 bin 538 kişi sağlığına kavuşurken, son günlerde vakalarda yeniden artış olmaya başladı. Son 24 saat içinde 13 binden fazla pozitif vaka bildirilen Fransa’da, kısıtlamaların bir kez daha uygulanmaya konulma ihtimali değerlendiriliyor.

Artan vakalara ve geçtiğimiz aylarda uygulanan kısıtlamalara rağmen Eylül ayında ticaret, sanayi ve imalat gibi alanlarda güven endekslerinin yükseldiği gözlendi.

Fransa’nın resmi istatistik kurumu INSEE verilerine göre iş ortamı gösterge endeksleri daha öncekine kıyasla yavaş olsa da iyileşmeye devam ediyor.
Fransa İş Ortamı İyileşme Gösterdi
Kaynak: INSEE

Yapılan açıklamada iş ortamındaki toparlanmanın Mayıs ayı itibarıyla başladığı ve yavaş bir ivmeyle devam ettiği bildirildi. Bu bağlamda ana sektörlerin yer aldığı gösterge endeks 92 puana yükseldi.

Ancak yine de 100 eşik değerinin altında kalarak toparlanmanın tam olmadığını gösterdi. Ağustos ayına kıyasla 2 puan artış gösteren endeks, Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Söz konusu dönemde istihdam ortamı iyileşmeye devam ederken, olumlu tablo beşinci ayına taşındı.

Buna karşın kriz öncesi dönemin altında kaldığı hatırlatıldı. Perakende sektöründe de bu ay iyileşme gözlendi. Ağustos ayında 93 olan endeks, Eylül’de 2 puanlık artışla 95’e çıktı.

Perakende ticaret sektöründe Haziran ayında başlayan toparlanmanın devam ettiği kaydedildi. Sektörün güven endeksi Haziran’da 100’den 84’e geriledikten sonra, Temmuz’da 88, Ağustos’ta 93 gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum