Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa ve Almanya Şubat’ta İnşaat Düşüşü Bildirirken İtalya Güçlü Yükseldi

IHS Markit tarafından yayımlanan rapora göre Euro Bölgesi’nde inşaat faaliyeti Şubat ayında düşmeye devam etti. Ülkelere göre farklılıklar gözden kaçmadı.
Fransa ve Almanya Şubat’ta İnşaat Düşüşü Bildirirken İtalya Güçlü Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan son rapora göre Euro Bölgesi İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Şubat’ta daralmaya devam etti. Rakam, Ocak ayındaki 44,1’den 45’e yükselse de büyümeyi daralmadan ayıran 50 eşiğinin altında kaldı.

Şirketler, pandeminin inşaat projeleri üzerindeki etkisinin yanı sıra azalan sipariş hacmine dikkat çekmeye devam ederken son daralma bölgedeki inşaat faaliyetinin tam bir yıl boyunca gerilediği anlamına geldi.

Gerileme, inşaat mühendisliği faaliyetlerinde kaydedilen en keskin düşüşle tetiklenirken izlenen üç alt sektör genelinde geniş tabanlıydı.
IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat PMI
Kaynak: IHS Markit

Euro Bölgesi inşaat şirketlerinin aldığı yeni işler düşmeye devam etti ve daralma hızlandı. Aynı zamanda Kasım ayından bu yana en hızlısı oldu. İş bırakma hızı ise hafifleyerek marjinal düzeyde gerçekleşti.

Son veriler üzerine görüş bildiren IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti, Euro Bölgesi inşaat firmalarının Şubat ayında faaliyette devam eden bir düşüş yaşandığını bildirdiğini söyledi. Bununla birlikte Euro Bölgesi inşaatçılarının faaliyetin bir önceki yıla ilişkin görünümü konusunda giderek daha iyimserdi.

Güven de Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Pozitif duyarlılık, pandeminin daha da gerileyeceği ve hem özel hem de kamu sektörü inşaatlarında daha geniş bir toparlanmaya yol açacağı umutlarıyla desteklendi.

Ülkelere göre, Fransa ve Almanya inşaat faaliyetlerinde daha fazla düşüş bildirmeye devam ederken, ikincisi Mayıs 2020’den bu yana en hızlı düşüşün sinyalini verdi. İtalyan firmaları ise Ekim 2018’den bu yana en güçlü faaliyet artışını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu