Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın 3Ç20 Ekonomik Büyümesi %18,7’ye Yükseltildi

Fransız ekonomisinin üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 18,7’ye yukarı yönlü revize edilirken Kasım 2020'de tüketici fiyatları yıllık %0,2 arttı.
Fransa’nın 3Ç20 Ekonomik Büyümesi %18,7’ye Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa üçüncü çeyrekteki ekonomik büyümesiyle Euro Bölgesi toparlanmasında öne çıkmıştı. Ancak artan vakalar nedeniyle yeniden uygulanan kısıtlamalar, Fransa’nın dördüncü çeyrekte yeniden küçüleceği yönündeki beklentileri artırdı.

Bugün yapılan resmi açıklamada ise üçüncü çeyreğe yönelik gayri safi yurt içi hasıla verisinin yukarı yönlü revize edildiği bildirildi. Buna göre Fransız ekonomisi 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 18,2’lik ön tahminlerin üzerinde yüzde 18,7 oranında büyüdü. Rakam, ekonomi koronavirüs salgını ve ulusal kilitlenmeden dolayı toparlanırken şimdiye kadarki en büyük genişlemeyi temsil etti.

Bununla birlikte GSYİH, sağlık krizi öncesindeki seviyenin oldukça altında kaldı. Hacim olarak ölçüldüğünde, 2019’un üçüncü çeyreğindeki seviyesine kıyasla yüzde 4,3 düşük kaldı. İç talebin tüm bileşenleri üçüncü çeyrekte keskin bir şekilde toparlandı.

Özellikle hane halkı tüketim harcamaları (3. çeyrekte +%17,3) kriz öncesi seviyesine (yıllık %-2,1) yakındı.
Fransa 3Ç20 GSYİH
KAYNAK: INSEE

Genel hükümet harcamaları ise (yıllık +%0,4) onu biraz aştı. Toplam brüt sabit sermaye oluşumu 3. çeyrekteki toparlanmaya (+%23,3) rağmen keskin bir düşüş (yıllık %-5.1) gösterdi. Genel olarak, toplam yurt içi talep (stok değişiklikleri hariç) bu çeyrekte GSYİH büyümesine +18,9 puan katkıda bulundu.

Dış ticaret de bu çeyrekte toparlandı, özellikle ihracat yüzde eksi 25,7’den sonra yüzde 23,2 toparlandı. İthalat da artsa da daha hafif düzeyde oldu. Genel olarak, dış ticaret GSYİH büyümesine olumlu katkı yaptı. Son olarak, stoklardaki değişiklikler GSYİH büyümesine olumsuz katkıda bulundu.

Bugün INSEE tarafından yapılan açıklamada ayrıca ön tahminin Fransa’nın tüketici fiyatlarının, önceki iki ayda değişmeden kaldıktan sonra bir önceki yıla göre yüzde 0,2 artmasının beklendiği söylendi.

Ay sonunda yapılan geçici tahmine göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bir önceki ay sabit kaldıktan sonra Kasım 2020’de %0,2 artması gerektiği bildirildi.
Fransa Tüketici Fiyat Endeksi
KAYNAK: INSEE

Enflasyondaki bu artışın, hizmet ve gıda fiyatlarının hızlanmasından kaynaklanması gerektiği eklendi. Açıklamaya göre enerji fiyatları geçen ayla aynı oranda düşmeliyken tütün fiyatları yavaşlamalı ve mamul malların fiyatları daha hızlı düşmelidir. Tüketici fiyatları, önceki ay istikrarlı olduktan sonra bir ay boyunca yüzde 0,2 artmalıdır.

Hizmet fiyatları Ekim ayındaki düşüşün ardından toparlanmalı ve gıda fiyatları geçen aya göre daha hızlı artmalıdır. Tütün fiyatları keskin bir şekilde artmalı ve enerji fiyatları Ekim ayına göre biraz daha fazla artmalıdır. Üretilen malların fiyatları düşmelidir. Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık bazda Ekim’deki %0,1’den sonra %0,2 artmalıdır.

Öte yandan Fransa’nın mallara yönelik hane halkı tüketim harcamaları Ekim 2020’de bir önceki aya göre yüzde 3,7 arttı, Eylül’deki revize edilmiş yüzde 4,4’lük düşüşten kısmen toparlandı ve yüzde 2,9’luk piyasa beklentisini kolayca aştı. Bu artış, gıda tüketimindeki (yüzde 7,1) ve enerji harcamasındaki (yüzde 6,4) keskin bir artıştan kaynaklandı. Üretilen mal alımları neredeyse sabit (yüzde -0,1) kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu