Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fon Yöneticileri Anketine Göre 2020’de ABD Resesyonu Olası Değil

Yapılan yeni bir yatırımcı anketi, büyük para yöneticilerinin Trump ekonomisinin 2020’de daha da ısınmasını beklendiklerini gösterdi.
Fon Yöneticileri Anketine Göre 2020’de ABD Resesyonu Olası Değil
Yorum

Bank of America’nın Küresel Fon Yöneticileri Anketi, katılımcıların net yüzde 68’inin 2020’de durgunluğu olası görmediğini gösterdi. Bank of America tarafından sorgulanan fon yöneticilerinin net yüzde 29’u küresel büyümenin önümüzdeki yıl boyunca iyileşmesini beklerken, birçoğu da devlet tahvillerinin yanı sıra Amerikan teknolojisi ve artan hisselere bahis yaptığını aktardı.

Merrill Lynch’in baş yatırım stratejisti Michael Harnett, okumanın Haziran ayında büyümenin zayıflamasını bekleyen yüzde 50’lik dilime kıyasla büyük bir dönüşü temsil ettiğini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 68’inin 2020’de durgunluğun pek olası olmadığını dile getirdiğini belirtti.

BOFA Anketi ABD 2020 Resesyon Olası Değil Dünyanın en büyük ekonomisi olan bankanın, 6 ile 12 Aralık arasında ABD’de ve dünya çapında 199 katılımcıyla anket yaptığı bilgisi verildi. Ayrıca anketin, ABD ve Çin kısmi ticaret anlaşmasına varmadan ve Temsilciler Meclisi ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nı onaylamadan önce gerçekleştirildiği de kaydedildi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanan nihai tahmine göre ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 2.1 oranında büyürken bu ay ulaşılan iki ticaret anlaşmasının 2020’de bir kuyruk rüzgarı sağlamasının beklendiği belirtildi.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi Perşembe günü USMCA’yı onaylarken anlaşma ABD, Meksika ve Kanada arasında 1.3 trilyon dolardan fazla ticareti kapsıyordu.

Fon Yönetici ABD Ekonomisi 2020 Yükselecek Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan alınan tahminlere göre Başkan Trump tarafından imzalanmadan önce Senato tarafından onaylanması beklenen anlaşma, ABD’nin ekonomik büyümesine yüzde 1.2 puan ekleyebilir ve 588.900’e kadar iş yaratabilirdi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de USMCA’yı “dijital ticaret için altın standart” olarak adlandırmış, anlaşmanın ülke için çok iyi olacağını anlatmıştı. Bank of America’nın anketi de 2020’de piyasalar için yukarı yönlü riski ticaret savaşı çözümünün sermaye harcama döngüsünü ateşlemesi olarak gösterdi. Nitekim ankete göre yüzde 66’lık kısım, daha çok Haziran 2017’den beri şirketlerin işlerine yatırım yapmadığını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu