Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Türkiye Ekonomisinin Koronavirüs Sonrası 4. Çeyrekte Toparlanacağını Öngörüyor

Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, koronavirüs salgını etkisiyle Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte daralacağını, üçüncüde yataya geçip, dördüncü çeyrekte iyileşeceğini söyledi.
Fitch Ratings Türkiye Ekonomisinin Koronavirüs Sonrası 4. Çeyrekte Toparlanacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisine etkilerini değerlendirdi.

70 bine yakın insanın ölmesine sebep olan Covid-19 pandemisinin küresel ekonomide %1,9 küçülme yaratacağını öngören kurum, Türkiye için olumlu beklentilerini paylaştı.

Douglas Winslow, koronavirüs salgınının ardından Türkiye ekonomisinin büyümesini sürdüreceğini söyledi.

Türkiye Ekonomisi 4. Çeyrekte BüyüyecekSalgın öncesinde Türkiye gayrisafi yurt içi hasılasının %6’ya yakın büyüme gösterdiğini belirten Winslow, coronavirüs etkisiyle ikinci çeyrekte sert bir daralma öngörüyor. Ancak insanların evlerinde kalmaya devam edip sonunda ekonomik aktivitelerin normalleşmeye başlamasıyla birlikte üçüncü çeyrekte yatay bir büyümeye geçileceği tahmin ediliyor.

2020’nin dördüncü çeyreğinde ise iyileşmenin başlayacağı aktarıldı. Türkiye’nin gelecek yıl %4.5 oranında büyüme kaydedeceğini söyleyen Winslow, bunun kendileri için sürdürülebilir büyümeye işaret ettiğini dile getirdi. Salgın etkisi ile küresel büyümede %1,9 daralma bekleyen Winslow, genel olarak resesyon olasılığının değerlendirilmesine karşın Türkiye’ye daha olumu bakıyor.

Avrupa’daki resesyonun Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Avrupa Resesyon İhtimaliEuro Bölgesi ekonomisinin bu yıl salgın hastalık nedeniyle %4,2 daralacağını öngören Fitch Ratings Direktörü, bunun diğer ihracatçı ülkelere de negatif yansıyacağının altını çizdi.

Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının halen kırılganlığını koruduğunu belirterek, bu yıl %1’e yakın açık verilebileceğini tahmin etti. Ancak bu oranın yine de 2018 yılında yaşanan kur ataklarıyla kıyaslandığında, %2,7 seviyesinin altında olduğunu aktardı.

Türkiye’de enflasyonun bu yıl %8,5 seviyesinde gerçekleşmesini, TCMB’nin 100 baz puan daha faiz indirimi uygulayarak bir gecelik politika faiz oranını %8,75’e çekeceğini tahmin etti. Öte yandan düşük olan reel faizlerin özel sektörü dış finansman kısmında zorlayabileceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu