Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Türkiye Kalkınma Bankası’nın Kredi Notunu Değiştirmedi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in not görünümüne ilişkin değerlendirmesini paylaştığı Türkiye Kalkınma Bankası hisseleri, son bir ayda %3’ten fazla geriledi.
Fitch Ratings Türkiye Kalkınma Bankası’nın Kredi Notunu Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin kredi derecelendirmesini yayımladı. Bankanın kredi notları değiştirilmezken, görünümü durağan olarak güncellendi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, bankanın uzun vadeli yabancı para notu “BB-” olarak sabit bırakıldı.
Fitch Ratings, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Değerlendirmesi
Kaynak: KAP

Kısa vadeli notu “B” olarak açıklanırken, hem kısa hem uzun vadelide not görünümü durağan olarak güncellendi. Türk lirası cinsinden uzun vadeli kredi notu “BB-“, kısa vadeli notu “B” oldu.

Ulusal uzun vadeli kredi notu “AAA (tur)” olarak açıklandı. Destek derecelendirme tabanı ise “BB-” olarak belirlendi. 2020 yılında aktif büyüklüğünü %45 artırarak 28,1 milyar TL’ye çıkaran kurum, 550 milyon dolar ile ülkeye en yüksek kaynağı getiren banka oldu.

Güne sınırlı düşüşle başlayan bankanın hisseleri (KLNMA) Fitch değerlendirmesinin ardından negatif seyrini sürdürdü. Perşembe günkü kapanış seviyesi 29,82 lira oldu. Cuma gününe 29,7 liradan başladı.

Yıllık bazda yatırımcısına %32 kazanç sağlayan Türkiye Kalkınma Bankası’nın hisseleri aylık süreçte %3,43 oranında değer kaybetti. Günlük kaybı %0,40, haftalık kaybı ise %1,01 seviyesinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu