Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Güney Afrika’nın Görünümünü Düşürdü, Rand Türü Hazine Tahvilleri Geriledi!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Güney Afrika'nın bütçe açığına dair öngörüde bulunarak ülkenin görünümünü düşürdü.
Fitch Ratings Güney Afrika’nın Görünümünü Düşürdü, Rand Türü Hazine Tahvilleri Geriledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Fitch Ratings, kısa süre önce yabancıların sahip olduğu 12 Türk bankası ve bunun yanında 2 kamu bankasının kredi notunu düşürmüş, görünümü ise negatif olarak belirlemişti. Önceki haftalarda da Türkiye’nin kredi notunda değişime giden kuruluş, notu BB- seviyesine indirerek görünümün negatif olduğunu açıklamıştı.

Bugün Güney Afrika’nın borçlarını değerlendirerek kredi notunu teyit eden Fitch Ratings, ülkenin bütçe açığının 2019-2020 yıllarında %6.3 olacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte Güney Afrika’nın görünümü kuruluş tarafından düşürüldü.

Güney Afrika’nın görünümünün negatif olarak belirlenmesi, Fitch Ratings’ten gelecek bir sonraki hamlenin not indirimi olacağını düşündürüyor.

Bir Sonraki Hamle Not İndirimi OlabilirAyrıca Fitch tarafından ülke borçlarının negatif olarak değerlendirilmesi ve görünümde yapılan değişiklik ile Güney Afrika yatırım yapılabilir seviyenin altına düşmekle karşı karşıya kalmış durumda. Buna ek olarak alınan bu kararın ülkeyi yatırım yapılabilir seviyede gören Moody’s’in değerlendirmelerine ilişkin riskleri de artırabileceği düşünülüyor.

Ayrıca Moody’s Investors Service, Cuma günü yaptığı açıklamada Afrika’nın notunu “çöp seviyeye” düşürebileceğine ilişkin mesajlar vermişti. Fitch’in bugün yaptığı hamleyle Güney Afrika gösterge tahvilleri gerilemeye devam etti. Böylelikle ülkenin gösterge tahvilleri bir haftadır üst üste gerilemiş oldu.

Salı günü Güney Afrika kamu elektrik şirketi Eskom tarafından açıklanacak olan bilanço verileri, kredi derecelendirme kuruluşları için büyük önem taşıyor.

Eskom Verileri Büyük Önem TaşıyorSöz konusu bu veriler Güney Afrika Elektrik Havuzu’nda ülkeyi temsil eden şirketin kazançlarını gösterecek ve Afrika ekonomisinin rating şirketlerine Eskom’un faaliyette kalması için borçlanması gereken miktarı bildirecek. Diğer taraftan Afrika için önem arz eden gündem maddeleri arasında bu hafta açıklanacak satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve ticaret rakamları verileri bulunuyor.

Ayrıca bilindiği gibi Fed bu Çarşamba bir politika kararı alacak ve yüksek ihtimalle faiz indirimine gidecek. Bankadaki bu gelişmenin de rand türünden hazine tahvilleri için belirleyici nitelikte olabileceği düşünülüyor. Eskom bilançosu verilerinden önce rand türü hazine tahvilleri geriledi.

Geçtiğimiz hafta rand, dolar karşısında %2.5 değer kaybetmiş, ardından piyasaların ilk işlem gününde yeniden değer artışına yönelerek Johannesburg saatiyle 08:23’te 14.2729’dan işlem görmüştü. Ayrıca rand türü 2026 Aralık vadeli hazine tahvilleri faizi geçtiğimiz hafta kaydettiği 33 baz puanlık artışla 2018’in Haziran ayından bu yana en iyi haftalık yükselişini görmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu