Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Enerjisa’nın Kredi Notunu “AA+”ya Yükseltti

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Enerjisa’nın kredi notunu yukarı yönde revize derken, görünümünü durağanda bıraktı.
Fitch Ratings Enerjisa’nın Kredi Notunu “AA+”ya Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Enerjisa Enerji A.Ş.’nin kredi notunu yükseltti. Kurum 18 Şubat 2021 tarihli değerlendirmesinde Enerjisa’nın “AA” olan kredi notunu “AA+”ya yükseltip, görümünü durağanda bıraktı.

Kurum açıklamasında, Enerjisa’nın elektrik dağıtımında şeffaf ve istikrarlı bir şekilde hareket etmesinin, kredi notunu desteklediği söylendi.
Fitch Ratings Enerjisa Değerlendirmesi
Kaynak: Fitch Ratings

Şirketin 2021 – 2025 dönemi için belirlenen hedefleri doğrultusunda karlılığının artacağı öngörüldü. Enerji Piyasası Kurumu’nun (EPDK) düzenlemelerinin yatırım odaklı olmaya devam ettiği belirtildi.

Öte yandan arz kalitesini, kurum içi kaynak kullanımını, müşteri memnuniyetini, şeffaflığı ve sürdürülebilirliği giderek azalttığına dikkat çekildi.

Bu düzenlemeler doğrultusunda şirketlerin ek iyileştirmelere ihtiyaç duyabileceği söylendi. Fakat Enerjisa’nın güçlü performans geçmişi sayesinde katı kurallardan olumsuz etkilenmesinin beklenmediği ifade edildi.

Operasyonlardan elde edilen fonların net kaldıraç oranının 2021-2023 döneminde 2,0 katın biraz altına düşeceğini tahmin eden kuruluş, nakit akışı oynaklığı nedeniyle sermaye giderlerinde de artış olacağını düşünüyor.

Borsa kotunda ENJSA koduyla işlem gören Enerjisa hisseleri günü kazançla tamamlamaya hazırlanıyor.
ENJSA Hisseleri Pozitif
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 12,14 TL’den kapanan hisseler, haftanın dördüncü işlem gününe 12,20’den başladı. Günün ilk yarısında yatay seyretti. Ancak saat 14:45 sonrasında keskin bir yükseliş göstererek 12,47 liraya ulaştı. Ardından sınırlı düşüş göstererek yataya yöneldi.

Yurt içi piyasaların kapanmak üzere olduğu saat 17:30 sularında %1,57 primli seyrediyor. 12,33 liradan işlem gören hisselerin günlük ortalama değişimi %1,73 artış, ortalama fiyatı ise 12,29 TL oldu. 11,98 – 12,17 arası destek, 12,51 – 12,66 arası direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu