Yatırım yapmaya başla!

Fitch’e Göre Koronavirüs En Çok Elektronik Sektöründe Tedarik Sıkıntısı Yaratacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin’deki virüs salgını nedeniyle tedarik aksaklığı riski olan sektörlerin başında elektroniğin olduğunu bildirdi.
Fitch’e Göre Koronavirüs En Çok Elektronik Sektöründe Tedarik Sıkıntısı Yaratacak

Dünyanın en büyük tedarik merkezi olan Çin’de 12 Aralık’ta başlayan koronavirüs salgını ülkede hayatı durma noktasına getirdi. Fabrikaların kapatılmasıyla üretimde %30-50 arasında azalma olduğu açıklandı.

Sektör öncüleri Çin’den ürün alınmaması sebebiyle küresel tedarik zincirinde aksama olacağını ve karaborsa döneminin başlayacağını bildirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’e göre ise en büyük aksama elektronik sektöründe yaşanacak.

Fitch Ratings, salgın nedeniyle küresel tedarik zincirinde en büyük sıkıntısının bilgisayar ve elektronik parçalarda olacağını bildirdi.

Fitch Ratings Virüs Salgını Elektroniği EtkileyecekYapılan açıklamada elektronik ve bilgisayar parçalarının Çin’in ara mallar ve ihracat toplamında en yüksek paya sahip olduğu ifade edildi. Aralık ayının ortasında başlayan salgın yüzünden ülkede birçok dünya devi şirket faaliyetlerini durdurdu.

Yapılan açıklamada Çin’de üretim tesislerinin kapatılmasının küresel boyutta hissedileceği aktarıldı. Salgındaki son duruma bakacak olursak Çin ana karasında 2 bin 788 olmak üzere dünya genelinde toplam can kaybı 2 bin 856 oldu. 83 bin kişide ise virüs tespit edildi.

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, koronavirüsün Almanya ekonomisi üzerinde baskı yaratacağını ifade etti.

Bundesbank Başkanı Jens WeidmannWeidmann açıklamasında Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın da virüs salgınından etkileneceğini belirtti.

Mevcut durumda ihracat ağırlıklı şirketlerinin ticaret ile ilgili belirsizlikler nedeniyle sıkıntıda olduğunu söyleyen Weidmann, salgın nedeniyle ekonomik büyümenin tahminlerinden daha düşük seviyede gerçekleşeceğini öngördü. Daha önce yapılan açıklamada Almanya ekonomisinin 2020 yılında %0,6 büyüme göstereceği tahmin edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum