Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya Hükümeti Sağlık Reformunun Başarısız Olmasıyla İstifa Etti

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Başbakan Juha Sipila’nın istifasını onayladı ve hükümetinden yeni bir kabine atanana kadar geçici bir hükümet olarak devam etmesini istedi. Detaylar aşağıda;
Finlandiya Hükümeti Sağlık Reformunun Başarısız Olmasıyla İstifa Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Finlandiya hükümetinin, sağlık sistemini yeniden düzenlemeye yönelik planları suya düştükten sonra Cuma günü istifa ettiği açıklandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün Başbakan Juha Sipila’nın istifasını onayladığı ve hükümetinden yeni bir kabine atanana kadar geçici hükümet olarak devam etmesini istediği aktarıldı.

Değişiklikler üç partili yönetim koalisyonunun kamu maliyesini dengeleme planında kritik önem taşıyordu. Finansal kısıtlamalar, Finlandiya’nın hızlı yaşlanan nüfusuna uygulanan sağlık hizmeti maliyetleri ile çarpışıyordu. Ancak bu maliyetleri azaltmak, tarihsel olarak kapsamlı ve pahalı bir sağlık sistemi sağlayan bir İskandinav ülkesinde büyük bir siyasi engeldi.

Sipila’nın liderlik ettiği Merkez Partisi’nin meclis grubu başkanı Antti Kaikkonen de Twitter’dan; Sipila’nın hükümet dönemi boyunca sağlık hizmeti reformunun yapılamamasından dolayı istifa ettiğini yazdı.

Başbakan Juha Sipila Sağlık Reformu Nedeniyle İstifa Nihayetinde son 12 yıl içinde pek çok hükümet reformları farklı şekillerde uygulamaya çalışmıştı. Nordea’nın baş analisti de Twitter’dan konuyla ilgili olarak; ““Seçimler zaten 14 Nisan’da yapıldığından, hükümetin istifası bu noktada pek önemli değil. Yine de bazı çirkin başlıklar yaratıyor.” dedi.

Öte yandan hükümete göre, reform Finlandiya’nın kamu sosyal ve sağlık harcamalarının yıllık büyümesini 2019 ve 2029 arasındaki %2.4’lük mevcut tahminden, yüzde 0.9 oranında azaltabilirdi.

Finlandiya Hükümet İstifaKaldı ki hükümet bu alanlara yıllık 3 milyar euro civarında kaynak ayırıyordu ve söz konusu plan, Sipila hükümetinden önceki yönetimler tarafından da hayata geçirilememişti.

Ayriyeten Sipila daha önce sağlık ve yerel yönetim reformunu ilerletemediği takdirde merkez sağ koalisyon hükümetini dağıtacağının sözünü de vermişti. Sonuç olarak, Mayıs 2015’ten beri görevde olan Başbakan Sipila’nın öyle ya da böyle sözünü tutarak sağlık hizmetleri ve sosyal harcamaları azaltmayı amaçlayan reformları gerçekleştiremediği için istifa ettiği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu