Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya GSYİH’si 3Ç20’de Çeyreklik Bazda Büyürken Önceki Yıla Göre Küçüldü

Finlandiya’da GSYİH Eylül’de bir kez daha negatif bölgede kalırken üçüncü çeyrekte çeyreklik bazda büyüme görüldü. Yıllık bazda ise düşüş devam etti.
Finlandiya GSYİH’si 3Ç20’de Çeyreklik Bazda Büyürken Önceki Yıla Göre Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya da üçüncü çeyrek GSYİH verilerini açıklayanlar arasında katıldı. Finlandiya İstatistik Kurumu (Statistics Finland) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurt içi hasıla Eylül çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2,6 oranında büyüdü.

Ön okumaya göre bu, bir önceki dönemdeki yüzde 4,5 daralmayı takip ederken aynı zamanda geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana ilk genişleme oldu. Yıllık bazda ise ekonomi bir önceki çeyrekte yüzde 6,4 küçüldükten sonra üçünü çeyrekte yüzde 4 oranında küçüldü.

Ayrıca GSYİH’nin Eylül ayında bir yıl önceye göre yüzde 3,2 düştüğünü bildirdi. Eylül ayında, mevsimsellikten arındırılmış çıktı bir önceki aya göre ise yüzde 0,8 düştü.

Güncellenen verilere göre, Ağustos 2020’de ise çıktı Ağustos 2019’a göre yüzde 3,2 küçüldü. Rakam önceki Ağustos okumasının yüzde 3,3’lük daralmasından yukarı yönlü revize edildi.
Finlandiya GSYİH
Kaynak: Stat Fi

Üretim hem hizmetler hem de imalat sektörlerinde düşerken ekonomi Eylül’de bir kez daha küçülmüş oldu. Buna karşılık, tarım, ormancılık ve balıkçılık üretimi keskin bir şekilde toparlandı.

Eylül çeyreğinde istihdam edilenlerin sayısının bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 2,0 oranında azaldığı tahmin edilirken çalışma günleri için ayarlanan çalışılan saat sayısı, bir yıl önceki ilgili çeyreğe göre yaklaşık yüzde 0,4 azaldı. İstatistik ofisi, ülkedeki ücretler ve maaşlar toplamının Temmuz’dan Eylül’e yıllık bazda yüzde 0,3 düştüğünü de duyurdu.

Yıllık enflasyon oranı Ekim 2020‘de önceki iki aya göre değişmeyerek yüzde 0,2 oldu. Enflasyon eğitim (yüzde 1,0) alkollü içecekler ve tütün (yüzde 2,8) için sabit kalırken gıda ve alkolsüz içecekler için fiyatlar daha yavaş yükseldi.

Bu arada rekreasyon ve kültür fiyatları toparlandı. Konut ve kamu hizmetleri, ulaşım, giyim ve ayakkabı ve mobilyada düşüş devam ederken aylık bazda, tüketici fiyatları Eylül’deki yatay okumanın ardından Ekim’de yüzde 0,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu