Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Piyasalara Ekonomik Durgunluk ve Politik Gelişmelerin Zararları

Dünya genelinde endeksler, ekonomik durgunluk korkuları ve politik kanattaki kan kayıplarından aldığı darbelerle yüksek volatilite kazanıyor.
Finansal Piyasalara Ekonomik Durgunluk ve Politik Gelişmelerin Zararları
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel politik gerilim ve yurtdışındaki yavaşlayan ekonomiler birleşme ve satın alma faaliyetlerinden bir pay da kendilerine aldı. Dealogic’e göre 2019 başından şimdiye kadar dünya çapındaki şirketler, 2018’de kaydedilen aynı döneme göre %17 düşüşle 913 milyar dolarlık birleşme anlaşması gerçekleştirdi.

Peki suçlu kim? Politik belirsizliğin artması ve ekonomik büyümenin yavaşlaması ile bezenmiş Avrupa ve Asya gündemleri finansal pazarlarda görülen negatif tablonun zanlısı olarak ele alınabilir.

Politik Belirsizliklerin Bedelleri Ağır

Dünya Geneli Politik Gelişmeler Finansallara Zarar VeriyorAvrupa’da ilan edilen anlaşma hacmi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma çabalarının belirsizliği kaynaklı şirketleri etkilediği için %60’a düşerek 144 milyar $’a seviyesine geriledi. Geçtiğimiz ay AB’nin bir kolu olan Avrupa Komisyonu, bölge için 2019 ekonomik büyüme tahminini %1.9’dan %1.5’e düşürmüştü. 

Almanya’nın BMW AG gibi büyük otomobil üreticileri İtalya’daki durgunlukla mücadele ederken Fransa’daki sarı yeleklilerin protesto hareketi bu ülkedeki yabancı yatırımları tehdit etti.

Asya’da, Donald Trump yönetiminin Çin ile olan ticaret savaşı, bölge ekonomisi üzerinde etkili oldu ve piyasalarda toplam %23 düşüş ile 165 milyar $’lık negatif yansımaya neden oldu.

Merrill Lynch’den Baronoff “Keşif Sürüyor” Dedi!

Piyasalarda Fırsat Keşifleri Devam EdiyorBank of America Merrill Lynch’in küresel M&A Genel Başkanı Steven Baronoff, “Gelişmeler ABD’nin ötesinde olan, insanların kafasını tartıyor.” derken sözlerine yine de şirketlerin tüm bölgelerdeki ve özellikle ABD’deki anlaşmaları keşfetmekle meşgul olduklarını da ekledi.

Nitekim Kuzey Amerika, son yıllarda olduğu gibi dönem içerisinde %2.0’lik artışla 470 milyar dolarlık işlem hacmi ile parlak bir nokta yer alıyor. Belirli bir güç, finansal krizin ardından son birkaç yıldır anlaşma yapma sıkıntısı çeken finansal sektörde baş gösteriyor.

Ancak 2019’da şu ana kadar dördüncü en yoğun sektör olarak da yer alıyor. (Fırsatlar penceresinde BB&T Corp. 28.2 milyar dolarlık bölgesel bankacılık rakibi SunTrust Banks Inc.’in satın alım planı yer alıyor.)

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, teknoloji ve sağlık hizmetleri en yoğun iki sektörden biriydi. General Electric Co.’nun biyoteknoloji işi, Fidelity National Information Services Inc.’in ödeme işlemcisi Worldpay Inc. ve Danaher Corp.’un 21.4 milyar dolarlık satın alma teklifi almasını öngören ve 35 milyar dolarlık anlaşma örnek teşkil eden gelişmeler arasında.

Şirket Operasyonlarında Dikkat Çekenler

Şirket Operasyonları Ayrıntılı Süreçlere DalıyorBir başka sağlık bakımı anlaşması olan Bristol-Myers Squibb Co.’nun 74 milyar dolarlık teklifiyle biyoteknoloji alımı önerisi de gündemin ayrı bir dikkat çekeni. Bu yıl şu ana kadarki en büyük anlaşma Celgene Corp., büyük olasılıkla bir hissedar sorunu gündeminden kurtuldu. 

Geleneksel olarak sessiz olan Wellington Management Co., şirketin de dahil olduğu evliliğin çok riskli olduğuna inanılan yatırımcıların muhalefetiyle karşılaştı, ancak şirketlerin vekil danışma şirketlerinden destek aldıktan sonra hissedar oylamasında galip gelmesi beklenen sonuç arasında ağırlık kazanmışa benziyor.

Celgene Anlaşması ve Detaylandırılan Süreç

Detaylandırılan Gelişmeler Odak İçine AlındıKurumsal danışmanlar, Celgene anlaşmasına karşı çıkan muhalefetin ve diğerlerinin şirketlerden en büyük hissedarlarıyla en iyi şekilde nasıl iletişim kurabilecekleri ve geri itilmeyi önleyebilme konularında daha fazla düşünmeleri gerektiğini belirtmekte.

Son zamanlarda ortaya çıkmış olan çok sayıda yüksek profilli satın alma işlemi, şirket kurullarına dikkatli davranması için daha fazla nedeni öne çıkarıyor.

2015 yılında 49 milyar $’lık bir birleşmenin ürünü olan Kraft Heinz Co. Şubat ayında, agresif maliyet düşürme ve artan pazarlama harcamalarının kar marjlarının daralmasını engelleyememesi üzerine, Kraft ve Oscar Mayer markalarında 15.4 milyar dolarlık bir indirim kaydetmişti. 

CVS Health Corp.’un Kasım ayında kapatılan yaklaşık 70 milyar dolarlık sağlık sigortası şirketi Aetna Inc.’in satın alınması, geçtiğimiz aylarda keskin bir şekilde değer kaybeden CVS hisselerinin düşmesine de kaynak görülmüştü.

Durgunluk Yakın!

Ekonomik Durgunluğun Yaklaştığına İnanılıyorMali krizden bu yana uzun süredir devam eden güçlü M&A faaliyetinin ardından, anlaşma üreticilerinin bu yıl nihai bir yavaşlama için hazırlandıkları belirtildi. Cooley LLP’nin avukat Michal Berkner, “Durgunluğa daha yakın olduğumuz konusunda genel bir fikir birliği var.” diyor.

Engellere rağmen, diğer güçler anlaşmalar yapmayı cazip bir hale getiriyor. Finans piyasalar yıl sonu süren bir düşüşün ardından yükselişe geçti. Federal Reserve (FED), faiz oranlarını yükseltmek için bir planı olmadığını ve ABD ekonomisinin nispeten güçlü kaldığını belirtti. 

Geleneksel düşünce ayrıca, Demokratların Beyaz Saray’ı yeniden kazanma ve antitröst hususlarında daha sert bir duruş sergileme şansı yakalamadan önce, şirketlerin anlaşmalar yapmak için çalışacağını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu