Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetlere Güven Şubat’ta Arttı

TCMB, finansal sektörde faaliyet gösteren kuruluşların yanıtlarından derlenen Finansal Hizmetler Güven Endeksi sonuçlarını açıkladı. İşte Şubat ayında durum;
Finansal Hizmetlere Güven Şubat’ta Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) raporunu açıkladı.

Rapora göre yılın ikinci ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 1,7 puan artış kaydederek 173,4 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği görüldü. Son üç aydaki iş durumu ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Ocak’ta 171,7 Seviyesine Gerileyen Endeks Şubat’ta 173,4 Oldu

Ocak’ta 171,7 Seviyesine Gerileyen Endeks Şubat'ta 173,4 Oldu 
KAYNAK: TCMB

Şubat ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 156 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler ise güçlendi.

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir azalış bildirenler lehine döndü.

Gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir bir miktar güçlendi.

2022’nin ikinci ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 1,9 ve 0,4 puanlık artış olduğu görüldü.

“66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe 2,2 puanlık azalış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu