Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 8,1 Puan Düştü

TCMB, finansal hizmetler güven endeksinin Mart ayına ilişkin sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü ayında endeksi oluşturan tüm alt endeksler geriledi.
TCMB: Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 8,1 Puan Düştü
Yorum

Mart ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) raporu yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan rapora göre finansal hizmetlerde güven endeksi önceki aya göre 8,1 puan düşüşle 165,3 seviyesinde gerçekleşti.

Anket sonuçları finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi. Yine de 100 üzerinde değer aldığı için finansal hizmetler sektöründe iyimser görünümü işaretledi.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 8,1 Puan Düştü

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 8,1 Puan Düştü
KAYNAK: TCMB

Tüm alt endeksler 165,3 seviyesinde gerçekleşen FHGE’yi azalış yönünde etkiledi. Bunlar son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olarak verildi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıflayarak devam etti.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de zayıfladı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir miktar zayıflayarak devam ettiği gözlemlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu