Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Kasım’da 158,6’ya Geriledi

Merkez Bankası’nın açıkladığı aylık verilere göre Kasım’da finansal kuruluşların iş durumu ve istihdam gibi değerlerinin ortalamasında düşüş oldu.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Kasım’da 158,6’ya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2020 dönemine ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) sonuçlarını açıkladı.

155 finansal kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuca göre Kasım ayında söz konusu parametrede gerileme kaydedildi.

Kasım ayında FHGE, Ekim verilerine kıyasla 2,3 puan düşüş gösterdi.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

Açıklanan verilere göre endeksi pozitif yönde etkileyenler son üç aydaki iş durumu, negatif etkileyenler son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi oldu. Alınan yanıtlara göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerde ise zayıflama gerçekleşti.

İstihdam konusunda verilen yanıtlara baktığımızda, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler azalırken, gelecek üç ayda istihdam artış olmasını bekleyenlerin arttığı gözlendi. Yılın onuncu ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri:

  • “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe bir önceki aya göre 0,5 puan azaldı.
  • “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektörlerinde 42,2 puan azaldı.
  • “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe 15,3 puanlık artış gösterdi.
Bu arada Merkez Bankası’nın açtığı 10 milyar liralık repo ihalesine tutardan daha fazla teklif geldi.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Banka basit faiz %15, bileşik faiz oranı %16,16 oranında 30 Kasım vadeli repo ihalesi ile piyasaya 9 milyar 999 milyon 999 bin 996 lira verdi. Pazartesi düzenlenen ihaleye 17 milyar liralık teklif geldi. Piyasalar 475 baz puanlık faiz artışını fiyatlamaya devam ediyor.

Borsada rekor üstüne rekor gelirken, uzmanlar piyasanın faiz artışından daha büyük bir şeyi fiyatladığını belirtiyor. Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar yabancı yatırımcı girişinin faiz artışıyla bağlantısı olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu