Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinlilerin %40’ı Ekonomi için Karamsarken MB Başkanı “En Kötüsü Bitti” Dedi

Filipinler MB Başkanı Benjamin Diokno, Filipinlilerin %40'ının ekonominin önümüzdeki 12 ay içinde kötüleşeceğine inandıklarını gösteren anket hakkında; "en kötüsü geride kaldı" dedi.
Filipinlilerin %40’ı Ekonomi için Karamsarken MB Başkanı “En Kötüsü Bitti” Dedi
Yorum

Filipinler Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno, ekonomiye ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

PTC News tarafından paylaşılan habere göre Benjamin Diokno bugün yaptığı açıklamada Filipinler ekonomisinin yılın son çeyreğinde daha açık olacağını belirterek daha fazla ticari faaliyete izin vermek için karantina kısıtlamalarının hafifletileceğine işaret etti.

Ülkenin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas’ın Başkanı olan Benjamin Diokno; Filipinlilerin %40’ının ekonominin önümüzdeki 12 ay içinde daha da kötüleşeceğine inandığını gösteren bağımsız bir anketin bulgularına yanıt vererek; “en kötüsünün geride kaldığına gerçekten inanıyorum” dedi.

9 Eylül’de yayımlanan SWS anketi 2000 yetişkinin görüşüne dayanırken Filipinlilerin %40’ı ekonominin önümüzdeki 12 ay içinde daha da kötüleşeceğini söyledi.
Filipinlilerin %40’ı Ekonomi için Karamsar
Kaynak: SWS

Yüzde 24’ü ekonominin aynı kalmasını beklerken yüzde 30’u 12 ay içinde iyileşeceğini öne sürdü. Yüzde 40’lık kötümser oran, Haziran 2008’deki ankette çıkan yüzde 52’lik orandan bu yana en yükseği olarak kayıtlara geçerken yüzde 30’luk iyimser oran Mart 2015’teki yüzde 27’lik orandan bu yana 5 yılın en düşük seviyesi oldu. Elde edilen net ekonomik iyimserlik seviyesi yüzde eksi dokuza rakam SWS tarafından vasat olarak sınıflandırıldı.

Bu, Aralık 2019’daki +38’lik zirvenin 47 puan altında ve Şubat 2009’daki -19’luk değerden sonraki en düşük seviye oldu. SWS’ye göre net ekonomik iyimserlik, genel Filipin ekonomisine ilişkin beklentileri ifade ederken bunun her alanda düştüğü aktarıldı. Ayrıca bunun daha eğitimli olanlar arasında daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

İşte bu anketle ilgili sorulara yanıt veren Benjamin Diokno, anketin 2000 yetişkinle gerçekleştirildiğini vurgulayarak şöyle konuştu:
Filipin 2Ç20 GSYİH
Kaynak: PSA

“Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki toplam kilitleme nedeniyle 2020’nin ikinci çeyreğinde yaşanan rekor daralmadan 12 ay sonra ekonominin nasıl daha kötü olacağını düşünemiyorum. Üçüncü çeyrekte, hükümet ekonomiyi kademeli olarak açtı, ticari faaliyetin bir kısmının devam etmesine izin verdi ve daha fazla ulaşımın faaliyet göstermesine izin verdi.

Ekonominin 4. çeyrekte 3. çeyreğe göre daha açık, 2021’in ilk çeyreğinde 2020’nin 4. çeyreğine göre daha açık olmasını ve böylece ilerlemesini bekliyorum. Dolayısıyla, ekonominin bundan 12 ay sonra nasıl daha kötü olacağı beni hayrete düşürüyor. Virüs bulaşma oranı düzleşmeye başladı, R0 değeri artık 1’in altında ve hükümet genel kilitlemeden yerel kilitlemeye geçti. Şu anda üç ay öncesine göre daha iyi durumdayız. Mevcut bilgilere dayanarak, en kötüsünün geride kaldığına gerçekten inanıyorum.”

Niyetinde açıklanan resmi ikinci çeyrek GSYİH verileri, Filipinler ekonomisinin yüzde 16,5’lik düşüşle resesyona girdiğini göstermişti. Ülkenin önde gelen bir ekonomisti ise Filipinler’in tarihi 2Ç20 düşüşünün hükümetin hatası olduğunu belirterek hükümetin tetikte olmadığını, bir araya gelmek ve herkesi bir olarak iyileştirmek yerine işaretleri görmezden geldiğini öne sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu