Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Merkez Bankası 5. Faiz İndirimi ile Şaşırttı

Filipinler Merkez Bankası, devam eden ekonomik zorluklar ortasında bu yıl beşinci kez faiz indirme kararı aldı. Detaylara aşağıda;
Filipinler Merkez Bankası 5. Faiz İndirimi ile Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül çeyreğinde ekonomisinde yeniden daralma bildiren Filipinler için görünüm belirsizliğini koruyor. Bugün Filipinler Merkez Bankası’ndan (BSP) gelen açıklamalar da durumu destekledi. Covid-19 salgınının sert vurduğu ekonomisine ek destek sağlamak için gösterge faiz oranını düşüren BSP, gösterge gecelik borçlanma oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 2,25’ten yüzde 2’ye indirdi.

Bu 2020’nin beşinci faiz indirimi oldu. Ekim ayının başında ise Filipinler MB, cesaret verici toparlanma işaretleri ortasında faiz değiştirmemişti. Ancak bugün gelen açıklamada kurumun yönünü değiştirdiği görüldü.

Bununla birlikte en son temel tahminlerin enflasyon beklentilerinin yüzde 2-4 hedef aralığına sağlam bir şekilde bağlı kalmasıyla, politika ufku boyunca iyi bir enflasyon ortamına işaret etmeye sürdürdüğü eklendi.

Ortalama enflasyonun 2020’den 2022’ye kadar hedef bandın alt yarısında kalması beklenirken enflasyon görünümüne ilişkin risk dengesinin aşağı yönlü eğilimini sürdürdüğü belirtildi.

Nedeni ise büyük ölçüde devam eden pandeminin ortasında yerel ve küresel ekonomik faaliyetteki olası aksamalardı.
BSP Faiz İndirimi
Kaynak: BSP

Küresel olarak COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasının ortasında belirsizlik yüksek olmaya devam ederken Para Kurulu’nun son haftalarda küresel ekonomik beklentilerin hafiflediğini gözlemlediği aktarıldı. İleriye bakıldığında, BSP’nin sürdürülebilir ekonomik büyümeye yardımcı olan fiyat ve finansal istikrarı koruma görevini yerine getirmek için gereken tüm enstrüman cephaneliğini kullanmaya hazır olduğu kaydedildi.

Filipinler Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, bir dizi tayfun ve yükselen vakalardan kaynaklanan hasar, ekonomi üzerinde daha fazla baskı oluşturduğunu söyledi.

Nicholas Mapa, bugünkü notunda mali teşvik büyük ölçüde ortadan kalktığı için BSP’nin eyleme geçmek zorunda kaldığını dile getirdi. Merkez Bankası’nın yeni bir faiz indirimi turuna devam ettiğini çünkü 4. çeyrekte GSYİH’nin 3. çeyrekte görülen daralmadan dolayı kötüleşmesini beklediğini aktardı.

Bir dizi şiddetli tayfunun neden olduğu tarım ve gayrimenkul hasarının 2020 büyümesinden 0,15 puan eksilteceğini ekleyen Mapa, bunun kurumu harekete geçirmiş olabileceğini savunarak şöyle konuştu:

“Yeni gevşeme turuna rağmen, işsizliğin yükseldiği ve tüketici hissiyatının hala olumsuz olduğu daralan büyüme görünümü göz önüne alındığında, banka kredilerinin yakın zamanda toparlanacağından emin değiliz. Öte yandan, mali teşvikin olmayışı büyümede keskin bir toparlanmayı geciktirebilir ve bu da kısa vadede banka kredilerini ve yatırım iştahını azaltacaktır. Merkez bankasının muhtemelen Aralık toplantısında ara vereceğine inanıyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu