Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Ekonomisi 3Ç20’de Yeniden Daralırken Hükümete Göre En Kötüsü Bitti

Filipinler ekonomisi, önceki çeyrekte yukarı yönlü revize edilmiş 16,9 daralmanın ardından 2020'nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %11,5 küçüldü.
Filipinler Ekonomisi 3Ç20’de Yeniden Daralırken Hükümete Göre En Kötüsü Bitti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 16,9’luk düşüşle resesyona giren Filipinler ekonomisi, üçüncü çeyrekte daha az sert olsa da yeniden GSYİH düşüşü yaşadı. Eylül çeyreğinde GSYİH’sinde yüzde 11,5’lik daralma bildiren Filipinler, böylelikle kısa süre önce ING ekonomistin gelen tahmini doğruladı.

ING Ekonomisti Nicholas Mapa, kısa süre önceki notunda ticaret eğilimlerinin daha zayıf GSYİH’ye işaret ettiğini söyleyerek Filipinler ekonomisi yılın geri kalanında pozitif bölgeye dönemeyecek demişti. Beklenen oldu ve Filipinler ekonomisi bir kez daha daralma bildirdi.

Ulusal İstatistikçi Claire Dennis S. Mapa bir basın toplantısında, kilitleme kısıtlamaları hafiflerken ve ekonomi kademeli olarak açılırken, Temmuz-Eylül gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) çeyreklik bazda yüzde 8 büyüdüğünü söyledi.

Sadece tarım sektörü yıldan yıla büyümeyi başarırken, sanayi ve hizmetler negatif bölgede kaldı. Bununla birlikte çeyreklik bazda tüm sektörler büyümeyi başardı.

Hükümet, ekonominin bu yıl yüzde 4,5-6,6 ya da ortalama yüzde 5,5 küçüleceğini tahmin etmişti ancak ekonomi ekibinin, tahminlerini üçüncü çeyrek çıktısı ışığında gözden geçireceği belirtildi.
Filipinler GSYİH 3Ç20
Kaynak: PSA

Filipin İstatistik Kurumu (PSA) tarafından yapılan açıklamada GSYİH’ye en az katkıda bulunan sektörler yüzde eksi 39,8 büyümeyle inşaat, yüzde eksi 22,5 büyümeyle gayrimenkul ve konut sahipliği, yüzde eksi 9,7 büyümeyle imalat oldu.

Öte yandan, pozitif büyüme kaydeden ilk üç sektör; finans ve sigorta faaliyetleri (yüzde 6,2), kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal faaliyetler (yüzde 4,5), tarım, ormancılık ve balıkçılık (yüzde 1,2) oldu.

Harcama tarafında, hükümet nihai tüketim harcamaları yüzde 5,8 pozitif büyüme gösterirken, hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 9,3 azaldı. Brüt sermaye oluşumu yüzde 41,6 gerilerken ihracat yüzde 14,7, ithalat yüzde 21,7 geriledi.

Hükümet, bu yıl dünyanın en katı kilitlemelerinden birini uyguladıktan sonra Mayıs ayından bu yana koronavirüs sınırlarını kademeli olarak kaldırdı.
Filipinler 10 Kasım Vaka
Kaynak: Worldometers

Ancak analistler, yurtdışındaki vakaların yeniden canlanması küresel ekonomik iyileşmeyi tehdit ederken ülkede virüsü kontrol altına almak için mücadele eden Filipinler’in bakış açısıyla ilgili endişeliler.

Bununla birlikte Filipin hükümetinden Karl Chua, 2021’de güçlü bir geri dönüş öngörürken ekonomi ekibinin ülke için en kötüsünün bittiği konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.

Reuters’ın haberine göre Capital Economics’ten Alex Holmes, “Önümüzdeki çeyreklerde gelişmelerin gerçekleşmesi daha zor olacak, virüs hala kontrol altında olmadığından, kısıtlama önlemlerinin daha da hafifletilmesi uzun sürecek” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu