Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Devlet Başkanı Duterte 2020 Bütçesini İmzaladı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 4.1 trilyon pezo değerinde rekor bir bütçe imzaladı.
Filipinler Devlet Başkanı Duterte 2020 Bütçesini İmzaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte Pazartesi günü, Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinde altyapı revizyonu için zamanında finansman sağlayarak bu yıl için rekor bir 4.1 trilyon pezo (yaklaşık 80 milyar dolar) değerinde bütçe imzaladı.

Kongrede partiler arasındaki pazarlık, geçen yılın bütçe onayını dört ay erteleyerek Güneydoğu Asya ulusunun ekonomik büyümesi üzerinde baskı uygulamıştı. Dolayısıyla Rodrigo Duterte, bu yıl geçen yılki ekonomik büyümeyi yavaşlatan gecikmenin tekrarlamasını önlemek için yasayı imzaladı.

Filipinler Devlet Başkanı’nın resmi konutundan yapılan açıklamada; Duterte’nin tasarıyı kapsamlı incelemeden dolayı 2019 sonunda imzalamadığı da vurgulandı.

Açıklanan bütçede, toplam harcamaların 2019 yılındaki 3.66 trilyon pezo seviyesinden yüzde 12 daha yüksek olduğu görüldü.

Filipinler 2020 Bütçesini İmzaladıDuterte bu yılın bütçesinin yüzde 38’inin eğitim, sağlık, barınma ve sosyal refah için ayrıldığını, yüzde 29’unun altyapı, turizm, ticaret, iş üretimi ve tarım için olduğunu ve yüzde 11’inin de borç ödemeleri için olduğunu aktardı. Filipin lideri yaşlanan havalimanlarını, limanları, karayollarını ve demiryollarını yükselterek altyapının “altın çağını” başlatmayı taahhüt etmişti.

180 milyar dolarlık “inşa et” girişimi milyonlarca insanı yoksulluktan kurtarmayı ve büyümeyi yaymayı amaçlıyordu. Ancak yetkililer, adalar arası köprüler gibi birçok büyük altyapı projesinin mümkün olmadığını kabul ettikten sonra altyapı planı değiştirildi.

Rizal Commercial Banking Corp. ekonomisti Michael Ricafort, zamanındaki bütçe onayının ekonomiye iyi geleceğini ve ekonomiye yılın başlarında çok ihtiyaç duyulan altyapı projelerini finanse etmesi için izin vereceğini kaydetti.

“Artık özellikle altyapı için telafi harcamalarımız var” diyen Michael Ricafort, açıklamalarıyla dikkat çekti. Hükümet bu yıl yüzde 6.5 ila yüzde 7.5’lik ekonomik büyüme hedefliyor. Geçen ay hükümete bağlı bir kuruluş, ilk yarıdaki zayıf ekonomik aktiviteyi yansıtmak için 2019 büyüme hedefini yüzde 6.0 ila yüzde 7.0’dan yüzde 6.0 ila yüzde 6.5’e düşürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu