Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipin Pezosu, Düşük İthalat Desteğiyle Bölgenin En İyisi

Yılbaşından bu yana Asya’nın en iyi performans gösteren para birimi olan Filipin pezosu, uzmanlara göre kısmen zayıf bir ekonomiden fayda sağladı. Detaylar şu şekilde;
Filipin Pezosu, Düşük İthalat Desteğiyle Bölgenin En İyisi
Yorum

CNBC’nin haberine göre bölgesel rakiplerinden daha iyi performans gösteren Filipin pezosu, aynı zamanda Çin yuanı ve Tayvan doları ile birlikte dolar karşısında kazanç kaydeden birkaç Asya para biriminden biri oldu.

Nedeni ise Güneydoğu Asya ülkesinin, koronavirüsü kontrol altına almak için dünyanın en uzun ve en katı kilitlemelerinden birini uygulamasının ardından ithalat talebinde düşüş yaşanması oldu.

İkinci çeyrekte yüzde 16,5’lik GSYİH düşüşüyle resesyona giren Filipinler, söz konusu dönemde ithalatta yüzde 40’lık gerileme bildirdi.

Ekonomistler de ithalattaki düşüşün ihracattan daha sert olduğunu belirterek bunun Filipinler’in cari hesabını fazlalığa çevirdiği için para birimi adına bir lütuf olduğunu savundu. Örneğin ING ekonomisti Nicholas Mapa, ithalatta devam eden düşüşün, döviz talebinin azalmasına neden olduğunu ve bunun muhtemelen Filipin pezosu için kısa vadeli destek anlamına geldiğini dile getirdi.

Perşembe günkü notunda Mapa, şu ifadelerle görüş bildirdi:

“Filipin pezosu, ülke yılbaşından bu yana cari fazla verdiğinden bölgesel emsallerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor ve bu eğilimin 2020’nin 4. çeyreğine doğru devam etmesini bekleyebiliriz.”

Filipin Pezosu Dolar Karşı Güçlendi
Kaynak: MarketWatch

Öte yandan Fitch Solutions analistleri Perşembe günkü bir raporda, yakın vadede, tartışmalı bir ABD başkanlık seçimi sonucunun Filipin pezosu üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtti. Bunun nedeni, yabancı yatırımcıların daha güvenli yatırım seçenekleri lehine gelişmekte olan piyasalardaki varlıklardaki pozisyonlarını azaltmaları olarak gösterildi.

Analistler, uzun vadede Filipin ekonomisinin yeniden açılmasının ve ithalatın yeniden başlamasının para biriminin zayıflamasına neden olabileceğini ekledi.

Yine de para birimde daha fazla değerlenme olasılığı göz ardı edilmedi. Özellikle ihracat talebi artarken ithalatın zayıf kalırsa, bunun cari hesabı daha da güçlendireceğini vurgulayan rapor; “bu, ABD dolarının devam eden zayıflığı ve gelişmekte olan piyasa varlıkları hakkındaki olumlu yatırımcı duyarlılığı ile birleştiğinde, pezonun 2021 boyunca değer kazanmasını sağlayabilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu