Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyonda %2 Hedefine Odaklanan FED Yetkilileri Hiçbir Açıdan Faiz Artırımına Gerek Duymuyor

FED yetkilileri enflasyonda %2 hedefine odaklandıklarını belirtirken, her iki yönde de faiz adımına ihtiyaç olmadığını bildirdi.
Enflasyonda %2 Hedefine Odaklanan FED Yetkilileri Hiçbir Açıdan Faiz Artırımına Gerek Duymuyor
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, enflasyonda hedeflenen %2 oranına odaklandıklarını ve bunun sabit kalmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Bu konuda sabırlı olacaklarını dile getiren Brainard, risklere rağmen ekonomik büyümenin potansiyelin üzerinde olmaya devam ettiğini belirtti. FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ise her iki yönde de bir faiz adımına ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, kurumda düşünce çeşitliliğine sahip olmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Lael BrainardFED’in faiz konusunda verdiği sabır mesajının PCE enflasyonunda %2 hedefine ulaşma taahhüdünü yansıttığını ifade eden Brainard, son zamanlarda gelen verilerin işgücü piyasası hakkında güvence verir nitelikte olduğunu, ancak bunun yanında verimliliği de görmek istediklerini aktardı.

Teknolojinin üretkenliği artırma açısından en yüksek potansiyele sahip alan olduğunu ekledi. FED’de düşünce çeşitliliğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) gerçeğe dayalı ve tutarlı argümanların ele alındığını sözlerine ekledi.

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, şu an için faizlere dokunmaya gerek olmadığını söyledi.

Richard Clarida FED’in enflasyonda %2 hedefine çok fazla önem verdiğini belirten Clarida, faiz konusunda sabırlı yaklaşımını uygun bulduğunu, ABD ekonomisinin şu an için iyi bir yerde olduğunu ve bu yılın sonunda küresel büyümede iyileşme beklediğini dile getirdi.

Genel olarak FED yetkililerinin ortak görüşü de faiz artırımı konusunda beklemede kalmak. Ekonomiye yönelik risklerin devam ettiği ve enflasyonda %2 hedefinin altında kalındığı bir ortamda faiz artımının önünde çok fazla engel olduğu ifade ediliyor.

TD Securities LLC Küresel Faiz Strateji Müdürü Priya Misra, faiz artırımı yapılması için gerekli şartlardan bahsetti.

Priya MisraArtırıma gidilmesi için eşiğin çok yüksek olduğunu aktaran Misra, bunun için enflasyonun daha iyi seyretmesi, ABD verilerinin daha iyi gelmesi, aşağı yönlü risklerin ortadan kalkması ve küresel büyümenin pozitife dönmesi gerektiğini aktardı. St. Louis FED Başkanı James Bullard da dün yaptığı açıklamada, FED’in getiri eğrinin sürekli ters yönde olmasının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Düşük enflasyon beklentisinin fiyatlara yönelik endişe verici sinyalleri yansıtmış olabileceğini yorumladı. Piyasanın temelini oluşturan sinyallerin FOMC’nin ekonomik genişlemeyi sürdürmek için dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerektiğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu