Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Williams: ABD Ekonomisinin Büyümeye Dair Yükünü Sadece Tüketiciler Taşıyor

New York FED Başkanı John Williams, tüketicilerin ekonomide ileriye dönük büyüme konusunda yükün tamamını veya bir kısmını taşıdıklarını söyleyerek, endişelerini dile getirdi.
FED/Williams: ABD Ekonomisinin Büyümeye Dair Yükünü Sadece Tüketiciler Taşıyor
Yorum

New York FED Başkanı John Williams, Çarşamba günü yaptığı konuşmada düşük enflasyonun çağımızın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. “Düşük enflasyon aslında bu dönemin sorunu. Orta şiddetteki büyüme, düşük işsizlik oranı, ama inatla düşük enflasyonun mevcut görünümü daha geniş ekonomik tablonun bir yansımasıdır,” şeklinde açıklamada bulundu.

New York’ta yaptığı konuşma sonrasında basın toplantısı düzenleyen Williams, ABD ekonomisi üzerine değerlendirme yaptı. Ekonomideki büyümenin yükünün yalnızca tüketicilerin omuzlarında olduğunu söyleyerek, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisi üzerinde gördüğü risklere değindi.

ABD Ekonomisi RisklerTüketicilerin son dönemde ekonominin ileriye dönük büyümedeki yükün tamamını ya da bir kısmını taşıdıklarını söyleyen New York Federal Rezerv Başkanı John Williams, ABD ekonomisinde birbiriyle rekabet eden iki gücün olduğunu aktardı.

Bunları tüketicinin gücüne karşılık ticaret savaşları ve zayıf küresel büyümenin yarattığı belirsizlik olarak sıraladı. “Ancak tüketici harcamalarında dikkatli olunması gereken bir nokta var; bu harcamalar bir öncü gösterge değil” ifadesini kullanan Williams, FED’in 17-18 Eylül tarihlerinde yapacağı toplantıda faiz indirimi bekleyen isimler arasında yer alıyor.

Çin ile yaşanan gerginliğin iş dünyası ve yatırımları olumsuz etkilediği aktarıldı.

Ticaret Savaşı EtkileriBu durumun tüketicilerin harcamalarını etkileyerek, büyüme konusunda en büyük yükün onlara bırakıldığı söylendi. Ticaret savaşında yaşanan anlaşmazlıkların etkisiyle imalat sektörünün zayıfladığı ve küresel ekonomide resesyon beklentilerinin yükseldiği belirtildi.

Williams’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamalara benzer yorumlar. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan tarafından da yapıldı. 2019 yılında Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan Kaplan, zayıf makroekonomik verilerin tüketicilerin harcamalarına yansıyıp yansımadığını takip ettiğini söyledi.

FED’in bu ay yapılacak toplantısı için genel olarak beklenti 25 baz puanlık indirime gidilmesi yönünde.

Faiz İndirimi BeklentisiAmerikan Merkez Bankası, Temmuz toplantısında gösterge faiz oranlarında 25 baz puan indirime gitmişti. Bunu açıklaması olarak da ticaret politikasındaki belirsizlik, durgun enflasyon ve küresel büyümedeki yavaşlık gösterilmişti.

FED yetkililerinden bazısı 17-18 Eylül toplantısında faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunurken, başka bir kesim buna gerek olmadığını düşünüyor. Örneğin Boston FED Başkanı Eric Rosengrn, ABD ekonomisinin zorlu piyasa koşullarına rağmen görece güçlü olduğunu, bu nedenle de faiz indirimine gerek duymadığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu