Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Tutanaklarında Tahvil Programına Dair İpuçları Aranacak

FED'in bugün açıklanması beklenen tutanaklarında tahvil alımını ayarlayıp ayarlamayacağı konusunda ipuçları aranacak.
FED Tutanaklarında Tahvil Programına Dair İpuçları Aranacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası tutanakları bugün açıklanacak ve tahvil alım programına ilişkin ipuçları aranacak. Ancak FED’in Aralık toplantısında harekete geçme olasılığının Janet Yellen’ın Hazine Bakanı olarak aday gösterilmesiyle bir miktar düştüğü söyleniyor.

FED’in son toplantısına ait tutanaklar bugüne açıklanacak ve ay başındaki toplantıda tahvil alım programına dair olası yollardan bahsedilmişti.
FED 80 Milyar Dolarlık Alım Programı
Kaynak: New York FED

Piyasa spekülasyonu, FED’in Aralık ayında topladığı tahvil alım programını, satın aldığı tahvillerin süresini değiştirerek, toplam Hazine alımlarını aylık 80 milyar dolarda tutarak değiştirip değiştirmeyeceği yönünde.

Teori, FED’in 10 yıllık ve 30 yıllık tahviller gibi daha uzun vadeli hazine alımlarını artırması durumunda ipotekleri ve diğer kredileri etkileyen oranların artmasını engelleyecektir. Mellon Baş Ekonomisti Vincent Reinhart, tutanakların alımlarının ortalama süresinin değiştirilmesinin sadece olasılıktan başka bir şey göstermeyebileceğini söyledi.

Reinhart, “Dakikalar haberlerle ilgili değil. Bir seviyede, doğal bir hayal kırıklığı olacak. Muhtemelen varlık satın alımlarıyla ilgili niyetleri ve daha fazla kurala dayalı olup olmayacağı hakkında bilgi alacağız,” ifadelerini kullandı.

Bazı piyasa uzmanları, FED’in Aralık ayında tahvil programına geçmesini beklemişlerdi; çünkü Kongre salgın kötüleştikçe ekonomi için daha fazla teşviki onaylayamamıştı.
G20 Ülkeleri Covid-19 Teşvik Paketlerinin GSYİH Oranı
Kaynak: Statista

Bazıları ise FED’in Yellen’ın diğer teşvikler için güçlü bir savunucu olduğunu biliyorsa tahvil programını erteleyebileceğini düşünüyorlar. Biden tarafından Yellen’ın Hazine’ye seçilmesi ve eski bir FED başkanı olarak merkez bankasına sempati duyması bekleniyor. Aynı zamanda mali teşvik savunucusu olması da tahmin ediliyor.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi Küresel Makro Stratejiler Başkanı Jim Caron, “Hala bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Bu bir yazı tura atma. 60/40 olabilirdi; ama Yellen muhtemelen Hazine Bakanı olduğu için belki bir bakalım,” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında %1’e yaklaşan 10 yıllık Hazine getirisi, FED’in bu sektörde daha fazla Hazine satın alacağı spekülasyonlarına dayanarak daha düşük işlem görüyordu. 10 yıllık getiri, Salı günü %0,88 seviyesine yükseldi. Şu anda piyasa FED’in tahvil konusunda hareket edip etmeyeceği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu