Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Piyasa Desteğini Artırmak Amacıyla Sınırsız Varlık Alımı Yapacak

ABD Merkez Bankası koronavirüsün ekonomiye verdiği zararı azaltmak amacıyla aldığı yeni tedbirleri açıkladı.
FED Piyasa Desteğini Artırmak Amacıyla Sınırsız Varlık Alımı Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Kovid-19 salgınının ülkede yayılmaya başladığı günden bu yana sürekli yeni kararlar alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği koronavirüs nedeniyle şu ana kadar toplamda 15 bin 303 kişi yaşamını yitirdi.

Salgını kontrol etmek amacıyla ülkelerin merkez bankaları ve hükümetler birçok destek ve tedbir adımları aldı. Ancak bu konuda en büyük ve hızlı adımlar atan kuşkusuz ki FED oldu. Banka son yaptığı açıklamada piyasa desteğini artırmak amacıyla sınırsız varlık alımı yapacağını duyurdu.

FED koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için yeni tedbirler aldı.

FED İkinci Dalga TedbirBanka tarafından yapılan açıklamada borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı yapılacağı duyuruldu. Ekonomiyi desteklemek için daha önce de büyük kararlar alan FED, bir kez daha özel sektöre ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için geniş kapsamlı tedbir paketini açıkladı.

Açıklanan ikinci dalga paketinin bilgilendirmesi, “FED, piyasa işleyişini sorunsuz hale getirmek ve para politikasının daha geniş finansal koşullara ve ekonomiye etkin yansımasını sağlamak için Hazine tahvilleri ve devlet dairelerinin mortgage destekli tahvillerini ihtiyaç duyulan miktarda satın alacaktır ve aynı zamanda devlet dairelerinin ticari mortgage destekli menkul kıymetlerini de alacaktır” sözleriyle yapıldı.

Banka geçen hafta 500 milyar dolar tutarında hazine tahvili ve 200 milyar dolar mortgage destekli menkul kıymetlerini alacağını söylemişti. ABD ekonomisinin ve bankaların salgın hastalık krizini atlatması için elindeki tüm araçları kullanan FED’in aldığı kararlar yankı uyandırsa da diğer taraftan ne kadar etkili olacağı konusunda şüpheli yaklaşan yorumlar da mevcut.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu