Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Powell: Ukrayna Belirsizliği Faiz Planını Değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, faiz artırımı ve Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu. İşte öne çıkanlar;
FED/Powell: Ukrayna Belirsizliği Faiz Planını Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, bu hafta Kongre’deki Meclis ve Senato komitelerinin önündeki sunumu için hazırlanan açıklamalarda konuşmasına Rusya-Ukrayna krizi ile başladı.

Çatışmanın Ukrayna halkı için büyük zorluklara yol açtığını ve ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin belirsiz olduğunu söyledi. Bununla birlikte faiz artırımlarının gelmekte olduğunu düşündüğünü belirtti.

“Ukrayna’nın işgali, devam eden savaş, yaptırımlar ve gelecek olayların ABD ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkileri yüksek belirsizliğini koruyor” diyen Powell, gelen verilere ve gelişen görünüme yanıt vermede çevikliğin gerekliliğini vurguladı.

FED Bu Ay Faiz Artıracak

Powell, yüksek enflasyonun, özellikle gıda, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaç maddelerinin maliyetlerini karşılayamayanlar için önemli zorluklar yarattığının farkında olduklarını söyledi.

“Güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek için yapabileceğimiz en iyi şeyin uzun bir genişlemeyi teşvik etmek olduğunu biliyoruz ve bu ancak fiyat istikrarı ortamında mümkün” diyerek sürdürdü.

FED’in ekonomik verileri izlemeye devam edeceğini ve para politikasının buna göre ayarlanacağını bildirdi. Enflasyonun yıl boyunca düşmesini beklemeye devam ettiklerini ifade eden FED Başkanı, bu ay faiz yükselteceklerini şu sözlerle açıkladı:

“Yüzde 2’nin oldukça üzerinde bir enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası ile bu ayki toplantımızda politika faizini yükseltmenin uygun olacağını umuyoruz.” FED’in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapacağını yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu