Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Piyasaya Likidite Enjekte Etme Alışkanlığını Dördüncü Güne Taşıdı!

Amerikan Merkez Bankası (FED), faiz kararını açıklamasına rağmen gündemden düşmüyor. Piyasaya birkaç gündür likidite girişi sağlayan banka bugün de aynı yolu izledi. St. Louis FED/Bullard ise görüşlerini paylaştı.
FED Piyasaya Likidite Enjekte Etme Alışkanlığını Dördüncü Güne Taşıdı!
Yorum

Dört gündür düzenli olarak piyasaya likidite akışı sağlayan FED, faiz kararını açıklamasının üzerinden iki gün geçmesine rağmen gündemden düşmüyor.

Para piyasalarını sakinleştirmek amacıyla gecelik repo işlemleri yoluyla 75 milyar dolar likidite sağlayan New York FED’in ardından Salı günü piyasaya 53.2 milyar dolar enjekte eden banka, ertesi gün için bir 75 milyar dolar daha harcayabileceğini duyurmuş ve dediğini yaparak bir kez daha likidite girişi sağlamıştı.

FED, izlediği bu tutumu bugün de sürdürerek yükselen faizlere istikrar sağlamak amacıyla fonlama piyasalarına likidite enjekte etti.

FED Tutumunu Bugün SürdürdüABD ekonomisini değerlendiren yatırımcıların büyük bir çoğunluğu ise gelecek hafta yeniden baskı oluşabileceği konusunda endişeleniyor. Çarşamba ve Perşembe günleri 75 milyar dolarlık likidite akışı sağlayan FED’in bu hareketi genellikle finansal krizlerden önce uygulanıyordu.

Wall Street tahvil yatırımcıları bugün repo ihalesinde nakit sağlamak amacıyla yaklaşık 75.6 milyar dolar tutarında tahvil teklifi sunarken, bu tutarın dünkü seviyenin altında kalması dikkat çekti. Konuyla ilgili görüş bildiren New York’ta TD Securities Küresel Faiz Strateji Müdürü Priya Misra FED’i piyasayı sakinleştirme konusunda oldukça başarılı bulduğunu söyledi.

Bu tarz yöntemlerin yalnızca geçici bir çözüm olduğunun altını çizen Misra, bilançoların kısıtlı olduğu zamanlarda FED’in bu taktiklerinin işe yaramayacağını belirtti.

Priya MisraDiğer taraftan FED’in Çarşamba günü 25 baz puanlık faiz indirimi uygulamasının ardından başta ABD Başkanı Trump olmak üzere piyasadaki pek çok ekonomist bankanın kararından hareketle geleceğe yönelik adımlarını değerlendiriyor.

St. Louis FED Başkanı Bullard, bankanın daha agresif bir faiz indirimi uygulamasının düşük enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyümeye karşı sigorta niteliği taşıyacağını öne sürdü. Bullard, bu nedenle Çarşamba günkü karara daha fazla indirim yapılmasından yana muhalif bir tutum sergiliyor.

Fonlama faizinin hedef aralığını 50 baz puan indirmenin aşağı yönlü risklerin artması sebebiyle beklenen enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyümede daha fazla düşüşe karşı sigorta olacağını öne süren Bullard, şu durumda yarım baz puanlık bir faiz indiriminin enflasyon hedefine ulaşmaya kolaylık sağlayacağını söyledi. Powell ise basın toplantısında indirime gidilip gidilmeyeceğinin verilere bağlı olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu