Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Oranları Sıfıra İndirse Bile Resesyon 12 Ay İçinde ABD’yi Vuracak

Önde gelen ekonomistlerinden David Rosenberg, Federal Rezerv’in ekonomiyi artırma konusundaki son çabalarına rağmen bir resesyonun yaklaştığı konusunda uyardı.
FED Oranları Sıfıra İndirse Bile Resesyon 12 Ay İçinde ABD’yi Vuracak
Yorum

Wall Street’in önde gelen ekonomistlerinden David Rosenberg, FED’in ekonomiyi desteklemek için son çabalarına rağmen bir durgunluğun geleceği konusunda uyardı.

Gluskin Sheff’in Baş Ekonomisti ve Stratejisti David Rosenberg, ABD’deki ekonomik büyümenin çoğu yatırımcının beklediğinden daha erken zamanda negatif döneceğini öngörerek sahneyi acı verici bir piyasa geri çekilmesine ayarladı.

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte; “önümüzdeki 12 ay içinde bir durgunluk olacak” diyen Rosenberg, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Rosenberg 12 Ay Resesyon OlacakDahası Rosenberg bu açıklamaları, FED’in bu yıl ikinci kez faiz indirmesinin üzerine yaptı. Çarşamba günü gösterge faiz oranını 25 baz puan indiren FED, hamlesiyle önde gelen isimleri ikiye bölmüştü. FED Başkanı Jerome Powell da yalnızca ekonominin yumuşadığına dair yeni kanıtlar olması durumunda oranların yeniden kesileceğine işaret etmişti. AncaK Powell bunun olmasını beklemediğini de sözlerine eklemişti.

Rosenberg Powell’ın açıklamalarına ilişkin; “Bakış açısında iyimser olduğunu söylemesinin tek nedeni, tam olarak ekonomiyi teşvik ile canlandıran FED’in yaptığı şey” dedi.

Rosenberg FED Oranları İndirse Bile  Resesyon Olacak Resesyonun gelmesinin, ekonomik veriler bozulana ve Powell önümüzdeki aylarda gevşemeye devam etmek zorunda kalana kadar sadece an meselesi olduğunu vurguladı. İlaveten FED’in oranları sıfıra indirip indirmemesinin sonucu değiştirmeyeceğinin de üzerini çizdi. “Ekonomi zaten yavaşlıyor, kazanç aslında daralıyor” ifadeleriyle de önceki açıklamalarına atıfta bulundu.

Kendisi Temmuz ayındaki bir açıklamasında şirketlerin kazanç tahminlerini aştığını çünkü çıtayı düşürdüklerini belirterek güçlü piyasalar hakkında; “Borsa Ekim 2007’de zirve yaptı ve resesyon iki ay sonra başladı” demişti. Rosenberg şirketlerin kazanç tahminlerini çıtayı alçaltmaları sayesinde düşürdüğünü anlatmıştı. Ocak ayında da ekonominin durgunlukla çarpışmaya doğru ilerlediği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Tabii resesyon konusunda David Rosenberg’le aynı fikirde olmayanlar da var. Örneğin yatırım yönetimi firması Barings’in CEO’su, geçtiğimiz günlerde ABD’de gerçekleşecek herhangi bir resesyonun, ülke ekonomisinin mevcut durumu göz önünde alındığında yüzeysel olacağını savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu