Yatırım yapmaya başla!

FED’in Nisan Ayı Toplantısından Beklentiler Hangi Yönde?

FED’in Nisan Ayı Toplantısından Beklentiler Hangi Yönde?

Bilindiği üzere 26-27 Nisan tarihleri arasında ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı gerçekleşecek. Toplantı öncesi piyasalarda FED’in politika faizi konusunda atacağı adımlar ise giderek merak uyandırmaya başlamış durumda. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın Aralık ayında FED faizleri 10 yıl aranın ardından artırma kararı almış ve yeni yıl için öngörülen faiz artırım sayısını ise 4 olarak belirlemişti. Piyasalar bu gelişmenin ardından yeni yılda FED’in faiz artırımı konusunda bonkör davranacağı düşünmüşlerdi. Ancak FED yeni yılda gerçekleştirdiği iki toplantıda da faizleri sabit tutma kararı alarak, piyasaları bir hayli şaşırttı. Ayrıca FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği yılın ikinci toplantısında, yetkililer yeni yıl için öngörülen faiz artırım sayısını da 4’ten 2’ye indirdiklerini açıkladılar.

FED yetkililerinin bu hamleleri karşısında piyasalar, faiz artırımı beklentilerini giderek düşürmüşlerdi. İlerleyen günlerde ise FED’in Mart ayına ilişkin gerçekleştirmiş olduğu toplantının tutanakları kamuoyuna açıklandı. Açıklanan tutanaklarda yetkililer, küresel risk ve endişeleri göz önünde bulundurarak faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceklerini belirtmişlerdi. Yetkililerin bu açıklamaları ardından düşük olan faiz artırım beklentileri, neredeyse tamamen kayboldu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından FED’in yarın başlayacak Nisan ayı toplantısına ilişkin yeni bir faiz artırımı beklentisi tamamen kaybolmuş durumda. Piyasalar FED yetkililerinin faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmasını bekliyorlar. Ancak piyasalar, faizlerin sabit tutulmasının yanı sıra yetkililerin, önümüzdeki dönem gerçekleştirecekleri toplantılarda faiz artırımına ilişkin açık kapı bırakmalarını beklemekteler.

“Ocak ve Şubat ayında yaşanan satışlar yara bıraktı…”

New York’ta bulunan Societe Generale ABD Baş Ekonomisti Aneta Markowska, FED’in yarın başlayacak olan Nisan ayı toplantısına ilişkin görüş bildiri. Markowska yaptığı değerlendirmede, piyasalarının beklentilerinin giderek zayıfladığını belirterek Haziran ayına kadar FED’in faiz artırım kararı almayacağını savundu. Bunun nedeni olarak ise Markowska, Ocak ve Şubat ayında yaşanan satışların yara bıraktığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Markowska, FOMC’nin birden sakinleşmeyeceğini belirterek; piyasaların buna yakın bir şeyi fiyatlamadıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum