Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Mart Toplantısı Sonuçlandı!

Piyasaların yakından takip etttiği FED toplantı kararları açıklandı. Gösterge faiz oranı yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit bırakıldı.
FED’in Mart Toplantısı Sonuçlandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni yılın ikinci ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı dün sonuçlandı. Piyasalar bu işlem haftasında yaklaşık iki gün süren FED toplantısına odaklanmışlardı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz senenin Aralık ayında gerçekleşen yılın son FED toplantısında yaklaşık 9 yıl aranın ardından faiz artırım kararı gelmiş ve önümüzdeki dönem için ise kademeli olarak faiz artırımının gerçekleşeceği belirtilmişti.

Yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda bulunan Çin’in ekonomik büyümesinde görülen yavaşlama belirtileri, küresel piyasalarda görülen volatilitenin giderek artmasına neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte küresel piyasalarda sert düşüşler yaşanmıştı. Ancak yılın ilk FED toplantısında yeni bir faiz artırımı gelmemiş ve yetkililer yaptıkları açıklamalarda, küresel piyasaların dikkatle takip edileceğini açıklamışlardı. Piyasalar ise giderek artan volatilite sonrası bir kez daha Fed’e odaklanmışlardı. Dün TSİ 20.00’da Fed toplantısı sonuçlandı ve kararlar açıklandı. Fed toplantısında alınan kararlar ise şöyleydi;

Yeni yılda 2 faiz artırımı olacak!

Bilindiği üzere para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart toplantısı dün akşam saatlerinde sonuçlandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, küresel ekonomik gelişmelerle risk unsurlarının oluşmaya devam ettiği söylendi. FED gösterge faiz oranını yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit bıraktı. Böylelikle piyasaların merakla beklediği yeni bir faiz artırımı gelmedi. Ayrıca FED yeni yıl için ortalama faiz beklentisi ise yüzde 1.4’ten yüzde 0.875’e indi. Bu düşüş ise yeni yılda yalnızca 2 faiz artırımı olacağı anlamına gelmekte. FED kararları sonrası oylama sonuçları da açıklandı. Toplamda 10 oyun kullanıldığı toplantıda FED kararı 1’e karşı 9 oyla alındı. FED kararlarına muhalefet eden isim ise Kansas City Başkanı Esther George oldu. George’un oyu ise çeyrek puanlık artış yönündeydi.

“Faiz oranlarının kademeli şekilde artırılmasını bekliyoruz…”

Dün akşam saatlerinde yetkililerin açıkladığı bildirinin öne çıkan noktaları ise şöyleydi; ekonomik aktivitenin küresel gelişmelere rağmen ılımlı devam ettiğini belirten yetkililer, enflasyon gelişmelerini ise yakından takip ettiklerini söylediler. Ayrıca yetkililer Enflasyonun son aylarda toparlanmaya başladığını, ancak kısa vadede düşük kalmaya devam edeceğini belirterek konut sektörünün iyileştiğini vurguladılar. Açıklamalarının son bölümünde ise yetkililer, faiz oranlarının kademeli şekilde artırılmasını beklediklerini ifade ettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar