Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski FED Yetkilisi, Oranların Çok Yüksek Olduğu Konusunda Trump’la Hemfikir

Eski Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota, Federal Rezerv’in politikasının çok sıkı olduğu konusunda Başkan Trump’a katıldığını söyledi. İşte detaylar;
Eski FED Yetkilisi, Oranların Çok Yüksek Olduğu Konusunda Trump’la Hemfikir
Yorum

Minneapolis Fed’in eski başkanlarından Narayana Kocherlakota, bugün verdiği bir demeçte Başkan Donald Trump’ın faiz oranlarının çok yüksek olduğu görüşüne katıldığını söyledi.

Hala görev yapan bir başkanın eleştirilerinin FED’in bağımsızlığı üzerindeki etkileriyle ilgili bazı çekincelerini dile getirse de para politikasının çok kısıtlayıcı olduğu görüşünün temelde doğru olduğunu belirtti.

Ekonomi konusunda Başkan Trump ile aynı fikirde olduğunu aktaran Kocherlakota; dün bahsettiği 100 baz puanlık indirime katılmasa da genel olarak FED’in çok sıkı olduğunu savundu.

Narayana Kocherlakota Trump Aynı Fikirde Nitekim Donald Trump, FED’in faizleri 100 baz puan düşürmeyi değerlendirmesi ve bir miktar parasal gevşemeye gidilmesi gerektiğini dile getirmişti. Ayrıca konuya ilişkin attığı bir dizi tweetinde FED Başkanı Jerome Powell’ı ve meslektaşlarını korkunç bir vizyon eksikliği göstermekle suçlamıştı. İşte bu yorumların üzerine 2009’dan 2015’e kadar FED’de görev yapan Kocherlakota, daha düşük faiz oranlarının taraftarı olduğunu açıkça bildirdi.

Ayriyeten Trump’ın FED eleştirilerine de değinerek; “Bence başkanın rolü, FED’i eleştirmek değil, bunun FED’in ileriye dönük güvenilirliği hakkında şüphelere yola açabileceğini düşünüyorum” dedi.

Narayana Kocherlakota FED Oran Çok Yüksek FED’in oranları düşürmesi için gelen nedenlerin başında düşük enflasyonun olduğunu anlatan Kocherlakota, bir sonraki krizde kesimin çok fazla manevra kabiliyetine izin vermeyebileceğini kabul ederken ufukta bir durgunluk yaşanması durumuna karşı fiyatları düşük tutmanın önemli olduğunu söyledi.

“Bir durgunluk şoku geldiğinde, gerçekten çok daha düşük bir faiz oranına sahip olmak istiyoruz. Şimdi faiz oranlarını arttırırsak, sadece ekonomiyi baskılamış oluruz.” dedi. Bugün FED hakkında konuşan bir diğer önde gelen isim ise Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller oldu.

FED’in Temmuz’daki oran indiriminin piyasalara psikolojik zarar verdiğini savunan Shiller; “Oranları düşürme ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum çünkü bu bir alarm algısı gösteriyor” dedi. Fed’in hareketinin fiili kesimle daha az ilgili olduğunu, daha çok resesyon endişelerinin piyasa üzerindeki psikolojik etkisiyle alakalı olduğunu öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu