Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Minneapolis FED Başkanı Kashkari: Faiz İndiriminin Yanında Sözlü Olarak da Yönlendirilme Yapılmalı

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, FED’in faiz indiriminin yanında ekonomiyi desteklemek için sözlü olarak da yönlendirme yapması gerektiğini söyledi.
Minneapolis FED Başkanı Kashkari: Faiz İndiriminin Yanında Sözlü Olarak da Yönlendirilme Yapılmalı
Yorum

Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz indirimi yapan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bundan sonraki aksiyonları merakla bekleniyor. Her zaman düşük faizden yana olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Donald Trump, FED’e daha yüksek oranda faiz indirimi yapması konusunda bir kez daha çağrıda bulundu.

Öte yandan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ekonominin sadece faiz indirimiyle desteklenemeyeceğini ve sözlü olarak da müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

FED/Kashkari, bankanın ekonomiyi desteklemek amacıyla piyasayı sözlü olarak yönlendirmesinin zamanının geldiğini belirtti.

FED Sözlü YönlendirmeFaiz indiriminin tek başına yeterli olmayacağını düşünen Kashkari, FED’in en azından enflasyonda %2 hedefine ulaşıncaya kadar faizleri artırmayacağına dair taahhüt vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Goldmann Sachs analistleri ise Eylül ve Ekim aylarındaki toplantılarda 25’er baz puanlık faiz indirimi bekliyor. Kurum ekonomistleri tahvil piyasasını sakin tutmak amacıyla FED’in gelecek iki toplantıda da faiz indirimine gideceğini öngördü. Salı günü yayımlanan raporda, son dönemde artan risklerin daha fazla oranda faiz indirimi gerektirdiği aktarıldı.

Barclays PLC ekonomistleri ise FED’in bu yılın sonuna kadar 3 kez daha faiz indirimi yapacağını düşünüyor.

Barclays PLC Faiz Tahminiİngiltere’nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan Barclays PLC Baş ABD Ekonomisti Michael Gapen, ABD ekonomisinin 2020 yılında %2 büyüyeceğini öngördüklerini belirtti. Küresel ekonomideki yavaşlık ve güçlü doların etkisiyle FED’in Eylül, Ekim ve Aralık aylarında 25’er baz puan daha faiz indirimi yapacağını tahmin ettiklerini aktardı.

Kurum daha önce 2 olan faiz indirimi tahminlerini, 3’e çıkarmış oldu. Gepen; belirsizlik ortamı, dış talepteki zayıflık ve ticaret savaşına dair artan endişelerin, FED’in Temmuz toplantısından bu yana daha da arttığını söyledi. Diğer bir deyişle, dünyanın üç haftaki durumdan çok daha olumsuz bir vaziyette olduğunu ifade etti.

Başkan Trump, son paylaştığı Twitter iletisinde tek sorunun FED ve Powell olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump Tek Sorun FEDABD Başkanı Trump, Çin ile ticaret görüşmelerinin gayet iyi gittiğini fakat önlerindeki tek sorunun FED ve Başkan Jerome Powell olduğunu ifade etti. Powell’ı vuruş yapamayan bir golf oyuncusuna benzeten Trump, bankanın büyük miktarda faiz indirime gitmesi halinde ekonominin gülü büyüme kaydedeceğini dile getirdi.

Trump, Çin ile anlaşma yapmak için henüz hazır olmadıklarını fakat Pekin hükümetinin anlaşmadan yana olduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da her iki ülkeden heyetin gelecek bir hafta veya 10 günlük süre içerisinde görüşmelere devam edebileceklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu