Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Kashkari Kriptoları “Çöp Para” Olarak Nitelendirirken Dolarla Rekabetinden Endişe Duymuyor

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, kripto paralar hakkında dikkat çekici eleştirilerde bulundu.
FED/Kashkari Kriptoları “Çöp Para” Olarak Nitelendirirken Dolarla Rekabetinden Endişe Duymuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Montana State University’de konuşma yapan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ABD ekonomisi ve para politikasına yönelik bazı açıklamalar yaparken eleştirilerini paylaştı. Kripto paraları “çöp para” olarak nitelendiren Kashkari, onların dolar ile rekabetinden endişe duymadığını bildirdi.

ABD ekonomisine yönelik değerlendirmelerinde ülkede ücretlerin git gide artmaya başladığını söyleyen Kashkari, yatırımlardaki ve istihdam piyasasındaki yavaşlama sinyallerinin kendini gösterdiğine dikkat çekti. ABD’li ihracatçıların ticaret savaşından kaynaklanan endişelerinin giderek arttığını ifade etti.

Bir önceki konuşmasında FED’in son 3 yılda yaptığı faiz artırımlarının ABD ekonomisini tehlikeye attığını savunan Kashkari, bu kez daha agresif faiz indirimleri öne sürdüğünü açıkladı.

FED Son 3 Yılda Faiz Artırımı YaptıKashkari, ABD ekonomisi için endişeli olduğunu kullandığı söylemlerle hissettirirken, ülkenin para piyasalarında yaşanan problemlere işaret etti. Bu noktada son zamanlardaki repo gerginliğini büyük bir sıkıntı olarak değerlendirmediğini ifade etti. Ardından bankacılıktaki yeni kuralların repo gerginliği üzerinde olumlu etkilerinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Sözü son zamanlarda kullanım oranı artan kripto paralara getiren Kashkari, kripto paraların dolar ile rekabet etmesinden kaynaklı herhangi bir endişe duymadığını, bu konuda oldukça rahat olduğunu söyledi. Sanal paralar için çöp para ifadesini tercih etmesi dikkat çekti.

Kashkari, ABD’de artan ücretlere yeniden değindi. Fakat bunun tam istihdam sinyali olmadığını belirtti.

Kashkari Artan Ücretlere DeğindiBundan önceki konuşmasında olduğu gibi bu kez de FED’in faizleri sıfır seviyesine indirmesine sıcak bakmayan Kashkari, bankanın tekrar parasal genişleme için bir adım atmasını beklemediğini açıkladı. ABD ekonomisi için baz senaryo görünümünde resesyon riski öngörmediğini bildirdi.

“Ekonomiyi frenlemeye çalışan faiz oranlarına sahip olmamız için neden yok” diyen Kashkari, FED’in daha yüksek faiz indirimleri yapmasını savunduğunu aktardı. Minneapolis FED Başkanı, daha önceki bir konuşmasında FED’in ABD ekonomisinin gördüğü zararı telafi etmek için tüm imkanlarını kullanması gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu