Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED: Jeopolitik Gerilimler Piyasalarda Belirsizlik Kaynağı

Yarı yıllık raporda faiz artırımı vurgusu yapan FED, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin küresel piyasalardaki etkilerine de değindi.
FED: Jeopolitik Gerilimler Piyasalarda Belirsizlik Kaynağı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) yarı yıllık Para Politikası Raporu’nun Şubat sayısı yayımlandı. Kongreye sunulan raporun “Uluslararası Gelişmeler” bölümünde, “Rusya-Ukrayna durumuyla ilgili son jeopolitik gerilimler, küresel finans ve emtia piyasalarında bir belirsizlik kaynağıdır.” ifadesine yer verildi.

2021’in ikinci yarısında gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin ilk yarıya kıyasla yavaşladığı, işsizlik oranının Haziran ayından bu yana neredeyse 2 puan azaldığı ve aylık iş kazanımlarının da arttığı belirtildi. “Sıkı işgücü arzı, işgücü talebindeki sürekli artışla bağlantılı olarak, özellikle düşük ücretli işçiler için güçlü nominal ücret artışına neden oldu.” denildi.

Güçlü talep, devam eden tedarik zinciri darboğazları ve kısıtlı işgücü arzı nedeniyle, enflasyonun yükseldiği söylenen raporda, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) hedefi olan yüzde 2’nin çok üzerine çıktığı hatırlatıldı. Yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun süre devam edebileceği söylendi. ABD’de enflasyon yüzde 7,5 ile son 40 yılın zirvesini gördü.

Motorlu taşıtlar ve mobilya gibi hem tedarik zinciri darboğazlarının, hem de güçlü talep yaşayan mal fiyatlarının enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskısının devam ettiği açıklandı. Geçen yılın ikinci yarısında birçok ülkede enflasyonun arttığı, bunun asıl sebebinin ise enerji ve emtia fiyatları olduğu söylendi.

2022 başında ortaya çıkan Omicron varyantının ekonominin bazı sektörlerinde yavaşlamaya neden olduğu belirtildi. FED’in geçen yıl ekonomik toparlanmayı desteklemek için politika faizini sıfıra yakın tuttuğu, ancak federal fon oranının yakında yükseltilmesinin uygun olacağı aktarıldı.

“Dış finansal koşullar mütevazi bir şekilde sıkılaştı, ancak genel olarak kontrol altına alındı. Gelişmiş yabancı ekonomilerde, ülke faizleri, daha yüksek politika faiz oranlarına yönelik beklentilerin sıkılaşmasıyla geçen yılın ilk yarısından bu yana arttı.” denilen raporda, doların ticaret ağırlıklı değerinin son altı ayda mütevazı bir şekilde arttığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu