Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang: FED İyi Bir İş Yapıyor!

IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang, FED'in yaklaşımını beğendiğini yorumlarken, Lagarde'nin yeri hakkında da görüşlerini paylaştı.
IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang: FED İyi Bir İş Yapıyor!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası, ülkenin büyümesini teşvik etmek için faiz indirimine gitme kararı aldı. Trump ise uzunca bir süredir FED’in faiz indirimi yapması gerektiğini söylemiş, tartışmalara neden olmuştu. FED Başkanı Powell ise gerekli görüldüğü anda böyle bir adımın atılacağını söylemiş, geçen haftaki Kongre konuşmasında da Temmuz sonuna işaret etmişti.

IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang ise FED’in politika duruşunun son derece uygun göründüğünü ifade etti.

Tao Zhang FED YorumuZhang, “FED’in yaptığı şeyin, yaklaşım verilerine bağlı olarak ve piyasa ile iyi iletilen ifadelerle tutarlı olduğunu düşüyoruz. Şu anda iyi bir iş yaptıklarını düşünüyorum ve bu işi yoldan aşağıya devam ettirmelerini umuyoruz,” dedi. Zhang, IMF ve Hırvatistan Merkez Bankası’nın Orta ve Doğu Avrupa’da düzenlediği bir etkinlikte soruları yanıtladı.

Zhang’ın yorumları, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi yavaşlatma endişeleriyle daha gevşek para politikaları için tercih edebileceğinin bir işareti olarak geldiğini gösteriyor. FED’in Temmuz ayındaki para politikası toplantısında faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Powell ve FED, ticaret savaşının neden olduğu ekonomik belirsizliği nedeniyle Trump’ın faiz indirimi baskılarına maruz kalıyorlar.

Powell Trump'ın Tepkisini ÇektiIMF’den Zhang ise FED’in yaklaşımını desteklediğini açıkladı. Zhang, “Şu anda yaklaşımlarını ABD ekonomisine uygun olarak görüyoruz ve herkesi, özellikle de büyük merkez bankalarını ve diğer politika yapıcıları piyasalara ve verilere bağlı olarak iyi iletilen aynı yaklaşımı izlemeye teşvik ediyoruz,” dedi.

IMF Başkanlığı Vekili David Lipton ise ekonomi desteğe ihtiyaç duyuyorsa destek sağladığını iddia eden ağırlayıcı bir para politikası destekledi. Pazar günlü Financial Times gazetesine verdiği röportajda Lipton, para politikasının daha kolay ve yavaş büyüme ile olumsuz risklerin ışığında anlamlı olduğu söyledi.

Zhang, küresel büyümenin 2020’de bir artış göstereceğini ve 2019’da yüzde 3,3’lük bir büyümenin ardından yüzde 3,6’ya yükseleceğini de öngördü.

Küresel Büyüme 2020'de ArtacakZhang, tahminin güvencesiz olduğunu ve merkez bankalarının veri odaklı bir yaklaşımı desteklediğini söyledi. Devamında ise “Büyüme, özellikle yılın ikinci yarısı için toparlanıyor ve 2020 için daha iyi bir sonuç arıyoruz, bu nedenle iyileşme sürecindeyiz. Aynı zamanda aşağı doğru hareket etme riskiyle karşı karşıyayız,” dedi.

IMF Başkanı Christine Lagarde’nin AMB Başkanı olacak olması nedeniyle boşalan koltuğa kimin oturacağı konusunda da yorumlarda bulundu. Bir Avrupalı IMF rolünü üstlenirken, Dünya Bankası başkanının Amerikalı olması gayri resmi bir gelenektir. Ancak gelişmekte olan pazarlardan IMF’ye liderlik etmek için daha fazla aday çağrısında bulunuldu.

Zhang seçim sürecinin başvuru sahiplerinin geldiği yer yerine iş için liyakat ve niteliklere dayandığını söyledi.

Lagarde'nin Yerine Kim GelecekHırvatistan Ulusal Bankası Müdürü Boris Vujcic, Lagarde’nin Avrupa’daki rekabetçiliği ve büyümeyi teşvik eden yapısal reformları desteklemek için politika konusundaki geçmişini kullanabileceğini söyledi. Verdiği röportajda, “Her zaman yapısal reformlar hakkında merkez bankacılar olarak konuşuyoruz ve bu politikanın yapması gereken bir şey,” dedi.

Politikacıları yapısal reformlar konusunda ikna etmeye çalıştıklarını söyleyen Vujcic, “Para politikası çok şey yapabilir, ancak yalnızca kendi görevi vardır ve yapabileceğinden fazlasını yapamaz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu