Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Haziran Toplantısında Faiz İndirimine Gitmemesi için 3 Neden

FED'in Haziran toplantısında faiz indirimine gideceği yönünde beklentiler arttığı halde neden böyle bir karar almayacağı da yorumlanıyor.
FED’in Haziran Toplantısında Faiz İndirimine Gitmemesi için 3 Neden
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 2019 yılınde üç adet faiz indirimine gitmesi bir süredir fiyatlanıyor. FED’in izlediği PCE deflatörünün hedef altında kalmasının ardından faiz indirimine yönelik beklentiler güçlendi. Buna karşın FED Başkanı Jerome Powell herkesi şaşırtan bir açıklama yaparak, faiz indirim kararı açıklamamıştı.

FED gözlemcilerine göre; yarın başlayacak olan toplantılarda faiz indirimi kararının gelmemesi için üç neden var.

FED'n Faiz İndirimine Gitmemesi için 3 NedenBunlar; ABD ve Çin’in en azından teorik olarak ticaret anlaşmasına varabilecekleri G-20 zirvesi, Donald Trump’ın davranışlarından aşırı etkilenmeyecek şekilde görülme arzusu ve Aralık ayındaki faiz artışını politika hatası gibi göstermemek şeklinde sıralanıyor.

Stifel Baş Ekonomisti Lindsey Piegza, “Beyaz Saray’dan veya pazardan politik olarak herhangi bir baskıya maruz kalmış olarak görülmek istemiyorlar. FED veriye bakacak, modellerinin söylediklerine bakacaklar. Onlar için pazarların ne dediği önemli değil,” ifadelerini kullandı.

Vadeli işlemlerde FED fonları Cuma günü öğleden sonraki işlemlerde faiz indirim ihtimalini yüzde 21 olarak gösterdi.

FED Fonları Yüzde 21 İhtimal Beklenenden daha güçlü gelen ekonomik verilere göre; günün erken saatlerinde ise yüzde 30 civarında bir seviyeye işaret ediyordu. Temmuz ayına ilişkin indirim ihtimali ise yüzde 85 seviyesinde gerçekleşti. Piyasa bu yıl sonuna kadar toplamda üç hamle için yüzde 61 oranında bir indirime işaret ediyor.

FED Başkanı Jerome Powell ve diğer federal görevliler arasında işler dururken, hiçbir hamleye işaret edilmiyor. FOMC üyeleri 18-19 Haziran tarihlerinde yapılan toplant için ekonomik projeksiyonlarını sunduklarında, bireysel üyelerin oranlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde nereye yöneleceği konusundaki beklentilerinin nokta grafiği de dahil olmak üzere değişmesi muhtemel görünüyor.

DoubleLine Capital’in kurusucu Jeffrey Gundlach Perşembe günü “Noktalarla ne yapacaklarını hayal edemiyorum,” dedi.

FED Ne Yapacak BilinmiyorGundlach, pazar ve FED projeksiyonları arasındaki büyük sapmayı kaydetti ve bu yıl bir indirim yapacaklarına inanmanın zor olmadığını dile getirdi. Mayıs ayında Gundlach, faiz oranlarındaki geniş dalgalanmalardan faydalanan, çok yönlü bir opsiyon işlemi önerdi. Bu işlem son zamanlarda yüzde 22 oranında bir kazanç elde etti.

FED yetkilileri piyasalardan daha fazla baskı altında. Trump, merkez bankası için söylemlerini artırırken, en son düşük oranlara olan talebini tekrarladı. Powell’ın yaptığı şeyden memnun olmadığını da dile getirdi.

Trump ve artan sayıda piyasa katılımcısı, Aralık ayındaki faiz artışından sonra Powell ve ekibinin hatalı politika uyguladıklarını düşünüyor.

Hatalı Politika İzlendiği DüşünülüyorMart ayından Ekim ayına kadar FED, faiz oranlarında tarafsızlıktan çok uzak olmaktan ve otomatik bilanço indirimi yapmaktan bahsedildi. Politika üzerinde hasta bir duruş sergilemek ve nihayetinde Eylül ayına kadar bilanço programını sonlandırmak için bir zaman çizelgesi hazırlanmıştı.

Yetkililer faiz artışlarının tahmin seviyesini ikiden sıfıra indirdiler ve şimdi FOMC üyeleri bir şeylerin ortaya çıktığını görüyorsa faiz indirimi olasılığını iletmek durumundalar. Prudential Financial’da pazar stratejisti olan Quincy Krosby, “FED’in bu yılki iki faiz artışından duraklamaya ve şimdi de faiz indirimlerin yaklaşması zorlaştı,” dedi.

Krosby, Powell ve Richard Clarida’nın Haziran ayının başlarında potansiyel indirimler için zemin hazırladığına dikkat çekiyor.

Faiz İndirimi için Zemin HazırlandıPowell’ın, genişlemeyi sürdürmek için uygun davranma ve Clarida’nın ekonomiyi iyi bir yerde tutmak için politikaya uyum sağlama sözü verdiğini hatırlatıyor. Krosby, “Powell ve Clarida’dan gelen yorumları reddedemezsiniz. O düzenlendi. Temelleri atıyorlar. FED’in yaptığı budur. Sözlü müdahale olarak karşımıza çıktı ve hiçbir şey yapmaları gerekmedi. Pazar tepki gösterdi,” dedi.

Nitekim son zamanlarda sert bir işlem geçiren hisse senetleri, Dow Jones ortalamasının, acımasız bir Mayıs ayından sonra Haziran ayında yüzde 5’ten fazla yukarıda olduğunu gösteriyor. Bu eşitlik gücü FED’e bu ay faiz indirimini seçmemesi durumunda dinlenmesi için bir sütun daha getirdi. Ancak bu genişlemeyi durdurmak için yeterli değildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu