Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/George ABD Ekonomisi Ancak Daha Fazla Yavaşlarsa Faiz İndirimini Destekleyecek

Bölgesel yetkililer tarafından farklı görüşler ortaya atılırken, Kansas City FED Başkanı George ekonomide yavaşlama devam etmediği sürece faiz indirimine gerek görmediğini belirtti.
FED/George ABD Ekonomisi Ancak Daha Fazla Yavaşlarsa Faiz İndirimini Destekleyecek
Yorum

Kansas City FED Başkanı Esther George, Ulusal İş Ekonomisi Derneği’nin (National Association for Business Economics-NABE) Pazar günü Denver’deki toplantısında dikkat çekici bazı açıklamalar yaptı. ABD ekonomisinde daha fazla yavaşlama görülmediği sürece ve buna kanıt olmadıkça daha fazla faiz indirimini uygun bulmadığını ifade etti.

Ağustos ayındaki bir konuşmasında FED’in Eylül ayı için bir faiz indirimi uygulamasını gerekli görmediğini açıklayan George, o zamanlar da ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu savunmuş ve indirim için onay vermemişti.

FED’in bu yıl Temmuz ve Eylül’deki indirimlerinin her ikisine de muhalif görüşle yaklaşan George, bu iki karşı çıkışa gerekçe olarak ABD ekonomisinin iyi durumda olmasını göstermişti.

ABD Ekonomisi İyi DurumdaFakat özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan bir dizi ekonomik veriyle iyiye gitmediğini gösteren ABD ekonomisi endişeleri daha da artırdı. George’un hala buna rağmen faiz indirimi için “ekonomide sert bir yavaşlamaya ilişkin kanıt” araması şaşkınlık yarattı.

ABD ekonomisinde görülen yavaşlamanın devam etmesiyle ancak bir faiz indirimine gerek göreceğini belirten George, ancak bu durumda bankadan gelecek bir indirime destek vereceğini söyledi. Kötü gelen ekonomik verilere rağmen ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu ifade etti.

George, ülke ekonomisindeki ılımlı büyümenin olduğu, işsizlik seviyesinin 50 yılın en düşüğünde geldiği ve enflasyondaki ılımlı görünümün hakim olduğu şu durumda para politikasında herhangi bir değişiklik yapılmaması gerektiğini açıkladı.

Konuşmasında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ve zayıflayan küresel aktivite gibi bazı risklere dikkat çeken George, ABD’nin bundan sonraki verilerini izlemenin önemli olduğunu vurguladı.

ABD Verileri İzlenecekÜlke verilerinin ilerleyen dönemlerde zayıflama sinyalleri vermesi halinde para politikasında bir ayarlama yapmak için uygun zaman olacağını belirten George’un ne zaman faiz indirimini gerekli göreceği kestirilemiyor. Yalnızca şu durumda FED’in düşük enflasyonu yükseltme amacıyla faizleri düşürmesi gerektiğine ilişkin görüşlere sıcak bakmıyor.

Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell Cuma günü kaydettiği açıklamalarında ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu fakat buna rağmen bazı tehlikelerle karşı karşıya olduğunu belirtmişti. 2019 yılı içinde üçüncü bir faiz indirimi yapıp yapılmayacağı konusunda nötr tavır sergilerken, bunun ABD’nin gelecek verilerine bağlı olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu