Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faiz Kararı, Endonezya’nın Büyümeyi Hızlandırması için Bir Fırsat

Endonezya Maliye Bakanı, FED’in faiz artırımını durdurmasının pek çok gelişen ekonomi için rahatlama ve Endonezya için de büyümeyi hızlandırma fırsatı olduğunu söyledi. İşte detaylar;
FED’in Faiz Kararı, Endonezya’nın Büyümeyi Hızlandırması için Bir Fırsat
Yorum

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, FED’in faiz artırımını durdurmasının pek çok gelişen ekonomi için rahatlama ve Endonezya için de büyümeyi hızlandırma fırsatı olduğunu söyledi. Hong Kong’daki Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda konuşan Endonezya Maliye Bakanı; “Bizim için bu, büyümeyi gerçekten hızlandırmak için bir fırsat ama gerçekten çok dikkatli olmalıyız. Çünkü artan oranlardaki bu duraklama aynı zamanda küresel ekonomi ortamının iyi olmadığını da gösteriyor.” dedi.

Sonuçta ABD Federal Rezervi geçen Çarşamba, bu yıl daha fazla artırım öngörmediği ve 2019 için büyüme görünümünü düşürdüğü keskin güvercin tonlu duruşuyla yatırımcıları şaşırtmıştı. Bu arada dünya genelinden gelen zayıf ekonomik veriler de resesyon korkularını artırmıştı.

IHS Markit verilerine göre, Almanya’nın imalat faaliyeti Mart ayında altı yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilemişti.

Endonezya Maliye Bakanı FED Oran Artırım Durdurması Kararı Euro Bölgesi’nde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) de Almanya ve İtalya öncülüğünde küresel ticaret ve Brexit endişelerinin etkisiyle Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati de mevcut gelişmeler ışığında; FED’in artırımları durdurmasının ve para politikasında sabırlı olacağını söylemesinin gelişmekte olan birçok ülke için baskıyı hafifleyeceğini belirtti. Ve bunun özellikle de sermaye çıkışlarından dolayı sıkıntı yaşayan Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi tarafından memnuniyetle karşılanacağını dile getirdi.

Neticede gelişmekte olan ekonomilerin tamamı, ABD’de daha yüksek faiz oranlarının tetiklemesiyle birlikte büyük sermaye çıkışlarını deneyimlemişlerdi.

Endonezya Maliye Bakanı FED Oran Artırım Durdurması Kararı Sermaye Çıkışı Etkilenen Endonezya için İyi Olacak Endonezya Maliye Bakanı da sermaye çıkışlarının para biriminin değer kaybetmesine ve ayrıca belli bir güven sorununa yol açtığını vurguladı. Nitekim ülkenin para birimi geçen yılın en kötü performans gösteren para birimleri arasındaydı ve bir noktada Endonezya rupisi dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesine dahi ulaşmıştı. Analistler zayıflığı, ülkenin cari hesap açığına ve 2018 yılında gelişmekte olan piyasalardaki kargaşaya bağlamıştı.

Endonezya Merkez Bankası geçen yıl para birimini desteklemek için faiz oranlarını yedi kez artırmak ve rupi almak için yabancı para rezervlerini kullanmak gibi çeşitli önlemler almıştı. Ancak Bank Indonesia’nın geçen hafta, oranları sabit tutmaya karar verdiği görüldü.

ING ekonomisti Nicholas Mapa da Endonezya Merkez Bankası’nın kararına ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “Bu, Endonezya rupisine ilave bir destek veren FED’in güvercin tonlu duruşu göz önüne alındığında piyasa tarafından bekleniyordu. FED’in oran artırımlarında sabırlı olacağına dair yorumlar da fonların gelişmekte olan piyasalara geri dönmesine ve Endonezya rupisinin 2019’un ilk birkaç haftasında toparlanmasına yardım etti.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu