Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Politika Yapıcılara Göre Fed’in Faiz İndirimi “Sigorta” Niteliği Taşıyor

Temmuz ayında faiz indirimiyle sıkça gündeme gelen Fed'in bundan sonraki adımları dikkatle takip edilirken, ekonomistler tarafından bu konuda yorumlar gelmeye devam ediyor.
Politika Yapıcılara Göre Fed’in Faiz İndirimi “Sigorta” Niteliği Taşıyor
Yorum

Geçtiğimiz ay 25 baz puanlık faiz indirimine giden Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) bundan sonra  alacağı kararlar merakla takip ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın ise her seferinde bankayı eleştiri yağmuruna tuttuğu biliniyor.

Trump, iyi durumda olduğunu söylediği ABD ekonomisindeki tek sorunun Fed olduğunu açıkça ifade etmiş ve bu konuda Başkan Jerome Powell’ı beceriksizlikle suçlamıştı. 11 yıl gibi uzun bir sürenin ardından ilk kez Temmuz’da faiz indirimine giden Fed, şu sıralar politika yapıcıların da yorumlarına malzeme oluyor.

Fed’in Çarşamba günü açıkladığı tutanakların ardından, politika yapıcılar bankanın faiz indirim kararını bir “sigorta” olarak nitelendiriyor.

Fed Çarşamba Günü Tutanaklarını AçıkladıBankanın Temmuz’daki 25 baz puanlık indirimini değerlendiren politikacılar, bu hamleyi ABD’nin çok düşük seviyedeki enflasyonuna ve Çin ile süregelen ticaret savaşının yarattığı belirsizliğin işletme yatırımlarında olabilecek sert bir gerileme riskine karşı bir “sigorta” olarak görüyorlar.

Diğer taraftan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dün ilan ettiği 30-31 Temmuz toplantısının tutanaklarında bazı çarpıcı noktalara değindi. Fed üyelerinden faiz indirimi için oy kullananların zayıflayan küresel büyüme ve ticaret belirsizliğinin dengelenmesine yardımcı olmak istedikleri ve kaynakların getirebileceği daha fazla aşağı yönlü risklere bir sigorta olmayı amaçladığı söylendi.

FOMC, bankanın faiz indirimini destekleyen üyelerin daha hızlı bir enflasyona yönelim için güçlü bir politika duruşu hedeflediğini ifade etti.

Güçlü Bir Politika Duruşu HedefleniyorBankanın Temmuz’da aldığı faiz indirim kararının ardından Powell bir açıklama yapmış ve ilerleyen dönemler için faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini vermişti. Onun bu söylemi şaşkınlık yaratsa da Trump her zaman bankayı faizleri düşük tutması için baskıladı.

Toplantı tutanakları geçtiğimiz ayki çeyrek baz puanlık indirimini 2018 yılının sonunda başlayan ve bankanın attığı adımların belirleyicisi olan politika yolunun “süregelen yeniden değerlendirmesi” şeklinde nitelendirdi.

Ayrıca tutanaklar, üyelerin bankanın gelecek dönemdeki hedef aralığını belirlemede seçenekliliğin sürmesi konusunda anlaştığını belirtti. Bu, faiz indiriminin FOMC tarafından uzun bir indirim döngüsünün başlangıcı olarak görülmediğini gözler önüne seriyor.

Fed’den bu yıl içinde faizlerin daha da düşürülmesi beklenirken, tutanaklar bu beklentileri yanıltmadı.

Fed Çarşamba Günü Tutanaklarını AçıkladıBeklentilerin yönü sabit kalırken, Ocak vadeli Fed fon vadelileri bu yılın sonunda %1.49 faizi gösteriyor. Bu tutar, tutanaklardan önce %1.485 idi. Ayrıca efektif Fed fonları faizi bu sıralar %2.12 seviyelerinde. Bu durum dikkate alındığında 2019 yılı için 65 baz puanlık bir indirim söz konusu olabilir.

Öte yandan Fed, faiz indirimine gitmek için 3 farklı gerekçe öne sürdü. ABD ekonomik büyümesinin yavaşlamaya işaret etmesi, risk yönetiminden kaynaklı korkular ve düşük enflasyon olarak açıklanan bu nedenler, faiz indirimine sebep olabilir.

Ayrıca tutanaklarda Fed üyelerinin ticaret belirsizliğinin ekonomik görünüm için bir tehlike unsuru oluşturduğuna kanaat getirdiklerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu