Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistlere Göre Fed Faiz İndirimi Uygularsa Görüş Ayrılıkları Artabilir

Bu ay sonunda kesinliğe kavuşmasıyla tartışmaları azaltacak olan Fed’in faiz indirimi kararının, bankadaki fikir birliğini bitirebileceği iddia edildi.
Ekonomistlere Göre Fed Faiz İndirimi Uygularsa Görüş Ayrılıkları Artabilir
Yorum

Her geçen gün farklı yorum ve tahminlerle gündeme gelen Fed meselesi, dün Başkan Jerome Powell’ın bazı açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Powell, dün yaptığı açıklamada Fed’in büyümeyi destekleyecek yönde çalışmalar yürüteceğini bildirmiş, ardından 30-31 Temmuz’daki toplantıdan faiz beklentileri daha da artmıştı.

Tam da şu noktada piyasanın beklentisi iyice artmışken, bugün yepyeni bir iddia ortaya atıldı. Powell 2018 yılının Şubat ayından beri Fed başkanlığını yürütüyor ve Fed’in kuruluşundan bugüne kadarki geçen 68 yılda, en az muhalife sahip lideri olarak biliniyor.

Bazı ekonomistler, Fed’in faiz indirimine gitmesiyle bankanın 68 yılın en az muhalifine sahip birliğinin bitebileceğini savunuyor.

Bankanın 68 Yılın En Az Muhalifine Sahip Birliği BitebilirBilindiği gibi 10 yılı aşkın bir süredir ilk kez faiz indirimine gidecek olan Fed, Temmuz sonundaki toplantıda bu kararını kesinleştirirse en az iki Fed yetkilisinin görüş ayrılıklarına düşebileceği ya da çoğunluğa karşı oy kullanabileceği öngörülüyor. Ayrıca birliğin bozulmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın sert eleştirileri de etkili olabilir.

Kansas Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren uzmanlar tarafından fikir ayrılığına düşmesi muhtemel iki isim olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz günlerde iki farklı bölgenin Fed başkanları Atlanta/Raphael Bostic ile Richmond/Thomas Barkin faiz indirimine olumlu yaklaşmadıklarını açıklamışlardı.

Bostic ile Barkin Fed’in indirim uygulamasını gereksiz bulurken oldukça şüpheci bir yaklaşım sergilemişlerdi.

Bostic ile Barkin Oldukça Şüpheci Yaklaşım SergilemişlerdiBu durum aslında 17 politika yapıcının gittikçe artan görüş ayrılıklarını ortaya koyuyor. Öte yandan Atlanta ve Richmond Fed başkanları FOMC toplantısında oy kullanamayacak fakat fikirlerini özgürce ifade edebilecekler.

Bank of America Merrill Lynch (BofA) ABD ekonomisi birim yöneticisi Michelle Meyer, Fed’deki muhalif topluluğunun bankanın inanılırlığı ile vermek istediği mesaj üzerinde olumsuz etki yarattığını düşünüyor. Bununla birlikte fikir ayrılıklarının uzun süreli olması durumunda piyasaların Fed’in uygun politika izleyip izleyemediğinden şüphe edebileceğini öne sürüyor.

Jupiter Fund Management stratejisti Alejandro Arevalo, dün Fed konusuna ilişkin bazı açıklamalar yapmış ve bankanın 10 yıl sonra uygulayacağı faiz indirimine sevinmek için bir neden olmadığını ifade etmişti. Arevalo’ya göre bankada uygulanacak faiz indirimi ekonominin iyi gitmediğine işaret ediyor. Bu konuda gerek ekonomistlerin gerek Fed yetkililerinin kafası oldukça karışık görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu