Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Eylül Toplantısında Faiz Oranlarını 25 Baz Puan İndirdi

ABD Merkez Bankası, dün başlayıp bugün sona eren Eylül toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan düşürdü. Bu sayede 10 yıl aradan sonra ikinci kez faiz indirimine gitmiş oldu.
FED Eylül Toplantısında Faiz Oranlarını 25 Baz Puan İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Eylül toplantısında alınan faiz kararını açıkladı. 2 gün süren toplantıdan faiz oranlarının 25 baz puan indirildiği kararı çıktı. Bu değişimle birlikte fonlama faizi %1,75 – 2,00 aralığına çekildi.

Piyasalar günlerdir FED’in nasıl bir karar vereceğini merak ediyordu. Zira Cumartesi günü yapılan petrol sahası saldırısının Başkan Jerome Powell’ın kararını etkileyebileceği düşünülüyordu. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Temmuz toplantısında da çeyrek baz puanlık indirim uygulamış ve 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz oranlarını düşürmüştü.

FED piyasaları şaşırtmayarak faiz indirimine giderken, rezerv fazlasına uygulanan oran ise %2,10’dan %1,80’e çekildi.

FED Faiz KararıSt. Louis FED Başkanı James Bullard, Kansas City FED Başkanı Esther L. George ve Boston FED Başkanı Eric S. Rosengren’in indirim kararına karşı çıkan isimler olduğu bildirildi. Başkan Jerome Powell Temmuz toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, çeyrek baz puanlık indirimin faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olarak algılanmaması gerektiğini söylemişti.

Diğer taraftan indirimlerin devam edebileceğini söyleyerek, beklentilerin canlı tutulmasını sağlamıştı. London Capital Group Kıdemli Analisti İpek Özkardeşkaya ve Garanti Yatırım analistleri de FED’den 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyordu.

Ekonomistler faiz indirimine kesin gözüyle bakıyordu ve bundan sonrası için üç önemli konunun takip edileceğini söyledi.

Ekonomistlerin YorumlarıCIBC Capital Markets Kıdemli Ekonomisti Avery Shenfeld, asıl önemli olan şeyin bundan sonraki süreç için alınacak mesajlar olduğunu belirtti. Ekonomistler ilk olarak bu yıl sonuna kadar başka bir faiz indirimi yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Bir diğer önemli konu Başkan Powell’ın yapacağı açıklamalar. Eski FED çalışanlarından David Wilcox Powell’ın geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi ılımlı gevşeme politikasını işaret eden açıklamalarda bulunmasını beklediğini söylemişti.

Son olarak ise faiz kararında kaç kişinin fikir ayrılığına düştüğü meselesi. Ekonomistler tahvil faizlerindeki artışın etkisiyle bazı üyelerin indirime sıcak bakmayacağını yorumlamıştı. Söz konusu değerlendirmeler, faiz kararı açıklanmadan önce yapıldı.

Piyasaların yakından izlediği asıl önemli konu ise FED kararının dolar üzerindeki etkileri.

FED Sonrası DolarKarar sonrasında dolar endeksinde kayda değer oranda bir değişiklik olmadı. Salı günü kapanışı 5,70 civarından yapan Dolar/TL, kritik faiz kararının açıklanacağı güne buna yakın bir seviyeden başladı. Ancak gün içinde ekonomistlerin FED kararı ihtimallerini değerlendirmesi ve yatırımcıların tüm dikkatini bu yöne çevirmesiyle 5,6577 liraya kadar geriledi.

Karar öncesinde 5,68 civarında seyreden kur, saat 21:07 itibarıyla 5,6734’te hareket ediyor. Kur hafta sonu Suudi Arabistan’ın petrol sahasına düzenlenen saldırı haberleriyle 5,74’e kadar yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu